ABD'nin, füze kalkanı konusunda Ukrayna gibi NATO üyesi olmayan ülkelerle değerlendirmede bulunmasının Rusya'da endişeye yol açtığı bildirildi. Rusya'nın resmi haber ajansı RIA Novosti'ye göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, gazetecilerin, ABD'nin Ukrayna'daki radar sistemini füze kalkanı planına dahil etme olasılığıyla ilgili sorusuna, ''Bundan endişe duyarız'' karşılığını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın erken uyarı istemine katkıda bulunabileceğini açıkladı. Rus haber ajansları da Ukraynalı yetkililere dayanarak yayımladıkları haberlerde, Kiev ve Washington arasında bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü duyurdular.

ABD ile yürütülen füze kalkanı görüşmelerinin ilk ayağında Rusya'yı temsil eden Ryabkov, ''Bu konudaki temaslarla ilgili edindiğimiz bilgilerin bizi ikna ettiğini söylememiz en basit tabiriyle abartı olur. ABD yönetimi yeniden gözden geçirilen füze kalkanı planları konusunda partnerleriyle temaslarını sürdürüyor ve elbette yalnızca NATO içindeki partnerleriyle de değil'' dedi.

AA