TRT 1'de yayına başlayan "Ayrılık" adlı dizinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu, dizide "tüm İsrail askerleriyle ilgili bir genelleme yapmadığını, sadece bir grup İsrail askerinin yaptıklarını ele aldığını" söyledi.

Çobanoğlu, dizinin yapımcılarının İsrail halkını sevdiklerini belirtirken, "İsraillilerin Filistinlilerin katledilmesi taraftarı olmadığından da emin olduğunu" vurguladı.

Yapımcı Selçuk Çobanoğlu ile bir söyleşi yapan İsrail radyosu, Çobanoğlu'nun dizinin başında, senaryoda işlenen konunun "gerçekle ilgisi bulunmadığını" vurguladığını, dizinin de İsrail askerleri hakkında olmadığını belirttiğini duyurdu.

Söyleşide Çobanoğlu, "Tüm ekibimiz İsrail halkını sever, bu gösteri İsrail askerleri hakkında değil... Daha çok tüm cinayetlerden sorumlu bir özel grup hakkında. Biz İsrail halkını severiz" dedi.

Çobanoğlu ayrıca, "Bunlar İsrail askeri değiller. Giydikleri üniforma da İsrail üniforması değil... Biz hiçbir şekilde İsrail ordusunun böyle bir katliam yaptığını söylemedik" diye konuştu.

Senaryoyu yazmadan önce, olayları yerinde incelemeleri için İsrail'e bir ekip gönderdiklerini de belirten Çobanoğlu ayrıca, İsrail askerleri hakkında bir genelleme yapmadıklarını kaydederken, bunların Filistinli çocuk Muhammed El Dura'yı öldüren küçük bir grup olduğunu ifade etti.

Muhammed El Dura, İkinci Filistin İntifadasının başlarında, 30 Eylül 2000 tarihinde Gazze'de çıkan bir çatışma sırasında babası ile birlikte bir taşın arkasında korunmaya çalışırken, nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla kameraların gözü önünde hayatını kaybetmişti. Filistin tarafı ve görüntüyü çeken yabancı basın kurumları, 12 yaşındaki El Dura'nın İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldüğünü söylemiş, İsrail ise askerlerinin yerleştiği konum itibarıyla El Dura'yı öldürmelerinin mümkün olmadığını, Filistinlilerin açtığı ateşte öldüğünü savunmuştu.
El Dura'nın İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü haberini veren Fransız Televizyonu da İsrail tarafından dava edilmişti. Dava henüz tam netliğe kavuşmamış bulunuyor.

-"DİZİ FİLİSTİN VE AŞK HAKKINDA"-


Selçuk Çobanoğlu, Ynet sitesine yaptığı açıklamada da görüşlerini yinelerken, 6 bölümlük dizinin bir Filistinli kız ile bir asker arasındaki aşkı konu edindiğini belirterek, "Dizi Filistin ve aşk hakkında" dedi.

Çobanoğlu, "İsrail'in bu şeyleri yapmadığını biliyoruz. Ancak bazen bu gibi şeyleri yapan küçük gruplar var... Çocukları öldüren, bu gibi şeyleri yapan... Biz bunları işledik, doğrudan İsrail'i değil" diye konuştu.

Dizinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda ise yapımcı, "Dökme Kurşun Operasyonu sırasında 300 çocuk öldü... Muhammed El Dura da öldü... Bu mantıklı mı" diye sordu.

Selçuk Çobanoğlu, dizinin daha önce yayımlanan bölümünün çok beğeni toplamasının ardından bu ikinci bölümün gündeme geldiğini de kaydederek, hükümetin dizinin içeriğine karışmadığını belirtti ve "Biz hükümet için değil, sadece televizyon için çalışıyoruz" dedi.

AA