Fransa'nın bir numaralı adamıyla first leydisini uyuz korkusu sardı. İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, Fransa'da Cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee'de uyuz salgını patlak verdi. Sarayda "savaş durumu" ilan edildi.

Son derece bulaşıcı olan hastalığın saraya girmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eşi Carla Bruni'yi uyuz korkusu sardı.

Daily Mail'in haberine göre, sarayda görev yapan üç muhafızda uyuz tespit edildi.

Bunun üzerine doktorlar sarayda “savaş durumu" ilan etti.

Zamanlarının önemli bölümünü sarayda geçiren Sarkozy ya da Carla Bruni'nin de hastalıktan etkilenip etkilenmediği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Uyuzun daha çok kötü yaşam koşullarında yaşayan yoksul ve evsiz insanlarda ortaya çıktığını hatırlatan uzmanlar, bu hastalığa Fransa'nın her bakımdan en iyi korunan cumhurbaşkanlığı sarayında rastlanmasının ilk bakışta son derece şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Ancak Daily Mail'e konuşan kaynaklar bunun aslında şaşırtıcı olmadığını savundu. Bu kaynaklara göre Elysee Sarayı'nın dışının son derece etkileyici olmasına karşılık, ziyaretçilerin genelde içerideki güve yemiş eşyaları gördüklerinde şoke olduklarını söyledi.

Sarayda görevli bazı muhafızların portatif yataklarda yattığı ve bunların “asla havalandırılmadığı" ve “neredeyse hiç değiştirilmediği" öne sürüldü.

Uzmanlara göre sarayın özellikle personelin bulunduğu bölümlerinde acil bir bakıma ve restorasyona ihtiyaç duyuluyor.

Olay, saray görevlilerini temsil eden Askeri Haklar Savunma Derneği'nden adını açıklamayan bir yetkili tarafından da doğrulandı. Yetkili “Elysee'nin harap durumundan dolayı bazı şeylerin olduğu doğru. Duvarlardan parçalar halinde sıvalar dökülüyor" dedi.

Sarkozy'nin bir basın danışmanı da olayı doğrulayarak, “Şu anda işler insanların fazla bir arada olmalarını ve dolayısıyla salgının yayılmasını engellemek için genelde askeri karargahta yürütülüyor" dedi.

Daily Mail'e göre Sarkozy ve Carla Bruni zamanlarının çok büyük bir bölümünü, çok eğlendiklerini söyledikleri sarayda geçiriyorlar. Ancak geceleri, saraydan 3 kilometre uzakta, Carla Bruni'ye ait 2.5 milyon dolarlık malikanede kalıyorlar.

Bu arada Fransız Haber Ajansı'na muhafız birliğinden gelen imzasız bir mektupta, saraydaki muhafızların çalışma koşulların kötü olmasından yakınıldı. Uyuz belirtisiyle tedavi olanların sayısının gerçekte dört kişi olduğu belirtilen mektupta, dinlenme odalarının eski ve yıpranmış, hijyen koşullarının kötü olması yüzünden görevlilerin duyduğu rahatsızlık dile getirildi.