Pakistan yetkililerinin Taliban'ın kalesi olarak bilinen Güney Veziristan'a geniş çaplı askeri operasyonun "yakın" olduğunun açıklaması üzerine, sivil halkın bölgeyi terk etmeye başladığı bildirildi. Yerel yetkililer, 1 Ağustos'tan bu yana bir kara harekatından korkan yaklaşık 90 bin sivilin bölgeyi terk ettiğini ve Güney Veziristan'ın sınırındaki daha güvenli olan Dera İsmail Han ve Tank adlı kentlere yerleştirildiğini söyledi.

Yetkililer, İslamabad'ın dört aydan beri sürekli "yeni geniş çaplı bir askeri harekatın en kısa sürede başlayacağını" söylemesinin, bölgeden göçü yeniden başlattığını ama şimdiye kadar ne kadar kişinin bölgeyi terk ettiğini bilmediklerini belirtti.

"Askeri harekattan korkan insanların yeniden Güney Veziristan'ı terk etmeye başladığını" söyleyen Tank kenti yetkilisi Emir Latif, "kaçan insan sayısı hakkında bilgi veremeyeceğini" ifade etti.

Pakistan ordusunun halen, El Kaide terör örgütüyle müttefik olan Taliban'ın kalesi Güney Veziristan'ı bombalamakla yetindiği bildiriliyor.

Yerel yönetimin başkanı Şahap Ali Şah, AFP'ye yaptığı açıklamada, Pakistanlı Talibanların Afgan sınırı boyunca uzanan aşiretler bölgesinde faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

AFP'nin bölgedeki muhabiri, bugün Güney Veziristan'dan kaçan insanları taşıyan onlarca araba ve kamyonun, ağustos ayından bu yana 60 bin kişinin sığındığı Dera İsmail Han kentine akın ettiğini bildirdi.

Evini pazar günü terk eden Muhammed Haşim Han, ordunun Güney Veziristan'a giden yolları kapattığını, yiyeceksiz kalan insanların da bölgeyi terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Ailesine mensup 23 kişiyle Dera İsmail Han'a gelen Muhammed Ubeyd Han Mesut, "Bölgeyi ardı arkası kesilmeyen bombardımanlardan dolayı terk ettik" dedi.

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, Taliban'ın kalesi Güney Veziristan'a geniş çaplı askeri operasyon için siyasi otoritenin kararını verdiğini, operasyonun zamanını askerin belirleyeceğini bildirmişti.

Son dönemde düzenlenen kanlı saldırıların tümünü Pakistan Talibanı'nın üstlendiğini ifade eden Malik, artık Pakistan devletinin bütün organlarının Güney Veziristan'a askeri operasyon konusunda görüş birliği içinde olduğunu söylemişti.