Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan, Türkiye'nin Zürih'te protokollerin imzalanmasından sonra yapacağı sözlü açıklamayı Ermeni tarafından gizlediği için krizin patlak verdiğini iddia etti.

ArmInfo ajansının haberine göre Koçaryan, Türkiye gibi kendilerinin de protokollerin imzalanmasından sonra Dışişleri bakanları tarafından yapılacak sözlü açıklamanın metnini hazırladıklarını belirterek, "Ancak Türk tarafı kendi metinlerini seremoniden önce bize vermedi. Bu da bizi ciddi şekilde kuşkulandırdı" dedi.

Şavarş Koçaryan, bunun üzerine Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ın, protokolün imzalanacağı üniversite binasına gitmeyerek, Türk Dışişleri Bakanı'nın sözlü olarak açıklayacağı metnin kendilerine verilmesini istediğini söyledi.

Koçaryan, buna rağmen metnin kendilerine yine iletilmeyerek, telefondan okunduğunu iddia etti.

Ermeni yetkili, ancak o zaman metnin içinde Erivan'ın kabul edemeyeceği ifadeler bulunduğundan haberdar olduklarını ileri sürdü.

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sözlü olarak yapacağı açıklamada Karabağ konusunun yanı sıra 'soykırım'la ilgili bölümler de bulunduğunu iddia eden Koçaryan, "Uyanıklığımız ve arabulucular üzerindeki ısrarlarımız sayesinde Türk tarafının amacına ulaşmasını engelledik" dedi.