Almanya’da süren koalisyon görüşmelerinde CSU, Türkiye’nin AB üyeliğine güçlü bir şekilde “hayır” denilmesini istedi. CDU ve FDP öneriye destek vermedi. Türkiye’nin AB üyeliği tartışması bu yıl Almanya’daki seçim kampanyalarına taşınmadı. Ancak konu, seçimler sonrasında koalisyonun küçük ortakları Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi ve Hür Demokrat Parti arasında tartışma yarattı.

Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlar'ın Bavyera eyaletindeki kolu olarak görülen Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer, koalisyon anlaşmasına Türkiye’nin AB üyeliğini kesin dille reddeden bir ifade konmasını önerdi. Ancak öneriye ne Merkel'in partisi CDU, ne de yeni hükümetin Dışişleri Bakanı olması beklenen FDP lideri Guido Westerwelle sıcak bakmadı.

MÜSTAKBEL DIŞİŞLERİ BAKANI TEKLİFİ REDDETTİ

Spiegel dergisinin internet sitesinde çıkan habere göre, Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmesi beklenen Hür Demokrat Parti lideri Guido Westerwelle, Türkiye’nin AB üyeliğinin önümüzdeki dört yılı ilgilendiren bir konu olmadığı gerekçesiyle koalisyon anlaşmasına bu tür bir ifadenin alınmasını reddetti.

İMTİYAZLI ORTAKLIK ÖNERİSİ YİNE GÜNDEMDE

Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi’nden Türkiye konusunu gündeme getiren bir diğer isim de parti Genel Sekreteri Alexander Dobrindt oldu. Dobrindt Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduklarını bir kez daha vurgulayarak, ‘imtiyazlı ortaklık’ çağrısında bulundu.

Hrıstiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz ise konuyla ilgili Hür Demokrat Parti’nin tutumuna destek verdi. Polenz, geçmişteki Alman hükümetinin Türkiye ile ‘tam üyelik hedefine yönelik ucu açık müzakerelerin başlatılması’ kararına imza attığına dikkat çekerek, Almanya için hukuki bağlayıcılığı bulunan bir adımdan bir koalisyon anlaşması yoluyla vazgeçilemeyeceğini vurguladı.

Almanya’da 27 Eylül’de yapılan genel seçimlerde Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) oyların yüzde 27,3’ünü alarak birinci olmuştu. CDU’nun kardeş partisi olan CSU da oyların yüzde 6,5'ini almıştı. CDU/CSU, seçimden yüzde 14,6 oy oranı elde etmeyi başaran liberal FDP ile koalisyon kurmayı hedefliyor.