Türkiye ve Ermenistan, İsviçre'de imzalanan protokollerin ardından sıcağı sıcağına tekrar bir araya geliyor. Türkiye-Ermenistan milli takımları, 2010 Dünya Kupası eleme grubu maçında yarın Bursa'da karşı karşıya gelecek. Maçı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da izleyecek.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermeni meslektaşı Edward Nalbandyan da maçı izleyecek.

Cumhurbaşkanlığı korumaları Atatürk Stadyumu'nda incelemelerde bulunarak güvenlik önlemlerini kontrol etti.

Stadyumda protokol için 150 kişilik yer ayrılırken, mevcut basın tribünü aşağıya kadar uzatılarak koltuk sayısı 400'e çıkarıldı.

FIFA'nın maç protokolleri gereği olarak da, Ermenistan seyircisi gelmese dahi 1000 kişilik tribün Ermeni taraftarlar için boş bırakılacak.

Azeri ve KKTC bayrağı


Stada Azerbaycan ve KKTC bayrakları sokulabilecek. "Sarkisyan Bursa'ya gelmesin" kampanyası başlatarak 50 bin imza toplayan Türk Kamu-Sen Bursa Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Türkiye- Ermenistan milli maçı için kendilerinin de aralarında bulunduğu 'Hepimiz Mehmediz Platformu' tarafından 15 bin Türk ve Azerbaycan bayrağı yaptırdıklarını ve büyük bir bölümünü dağıttıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanları nasıl korunacak?

Henüz programları belli olmayan Türk ve Ermeni cumhurbaşkanlarını 70 güvenlik görevlisi koruyacak.

Cumhurbaşkanlarının havaalanından geliş-gidişinde araç geçişine izin verilmeyecek.

Maç öncesi yemekte buluşacaklar

Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasında yarın akşam Bursa'da oynanacak maçı izlemek üzere kente gelecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan için üst düzey ağırlama programı hazırlandı.

Bursa'daki 5 yıldızlı Almira Otel'in genel müdürü Yılmaz Çavdar, yaptığı açıklamada, şu anki programa göre iki ülke cumhurbaşkanlarının otelde konaklayacaklarını söyledi.

Bu çerçevede cumhurbaşkanlarının kalacakları odadan, yiyecekleri yemeğe kadar çok iyi bir hazırlık yaptıklarını anlatan Çavdar, amaçlarının cumhurbaşkanlarının Bursa'dan memnun ayrılmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

Çavdar, geceyi Bursa'da geçirmeleri halinde Gül ve Sarkisyan için iki ayrı özel oda hazırladıklarını ifade ederek, "Bir süredir çalışmalar yürütülen biri 100, diğeri 50 metrekarelik iki odamız vardı. Onları ilk kez Sayın Cumhurbaşkanları için özel olarak hazırladık. Odalarda Bursa'ya özgü kestane şekeri ve meyveler ikram edeceğiz" dedi.

Maç öncesi iki cumhurbaşkanının akşam yemeğinde bir araya geleceklerini de dile getiren Çavdar, bu kapsamda yemekler için de özel olarak hazırlandıklarını vurguladı.

Maç öncesi Gül ve Sarkisyan Almira Otel'de yemekte bir araya gelecek.  Cumhurbaşkanlarına ikram edilecek yiyecekler sıkı denetim altında hazırlanacak, ayrıca yemek numuneleri tahlilden geçirilecek.

Cumhurbaşkanlarına beyaz peynir, cevizli mozarella peyniri, roast beef mısırlı, hindi füme, Florida tavuk salata tartölet, ıspanak yaprağında somon marine, kokteyl domates, morgol mantarlı cevizli salata tartölet, humus, gouda peyniri ve kavundan oluşan zengin meze kombinasyonu sunulacak.

Daha sonra kızartılmış badem ve taze fesleğenle krema soslu ravioli ve Akdeniz yeşillikleri salatası ikram edilecek. Ana yemek olarak da keçi peynirli patates püresi, siyah zeytin, patlıcan, kuru üzüm ve şam fıstığı eşliğinde fırında hazırlanan kuzu budu verilecek. Gül ve Sarkisyan'a tatlı olarak orman meyveleri eşliğinde ahududu püresi de ikram edilecek.

Yemek sonrası maça gidecek olan cumhurbaşkanlarının karşılaşmadan sonra düzenlenecek kokteyle katılması beklenmiyor.

Olası program

Bu arada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yarın saat 15.00'te Uluslararası Yenişehir Havaalanı'na gelmesi bekleniyor.

Havaalanında törenle karşılanacak olan Gül, daha sonra dinleneceği Almira Otel'e geçecek.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı taşıyan uçağın, Gül'den yaklaşık 1.5-2 saat sonra aynı havaalanına ineceği öğrenildi.

Sarkisyan da havaalanında karşılanmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün bulunduğu otele hareket edecek. Her iki cumhurbaşkanının, bir süre görüştükten sonra akşam yemeğine geçecekleri, daha sonra maçın oynanacağı Bursa Atatürk Stadyumu'nun şeref tribünündeki yerlerini alacakları bildirildi.

Kestane şekeri hediyesi

Bursa Valisi Şahabettin Harput, her iki cumhurbaşkanına günün anısına Bursa'nın simgesi haline gelen aralarında kestane şekeri, hediyeler ve kenti tanıtan kitaplar verileceğini açıkladı.

Ermeni ekipten soru: "Burada niye Ermenistan yok?"

Bursa'nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden Ermenistan Futbol Federasyonu yöneticileri, Uludağ Yolu'ndaki 600 yıllık İnkaya Çınarı'nın bulunduğu parkı gezdi. Burada çınar hakkında rehberden bilgi alan heyet, Bursa'nın kardeş şehirleri için hazırlanan tabelada Ermenistan'ın neden olmadığını sordu.

Basın mensuplarının yoğun ilgisi yüzünden Tophane parkındaki gezilerini kısa kesen heyet, ardından gittikleri teleferikteki büfenin turistlerden topladığı paralardan olerinuşan koleksiyonu inceledi. Aralarında ülkelerine ait geçmiş dönemde kullanılan parayı gören heyet üyeleri, tedavülden kalkan paranın ye konulması için kapalı olan büfenin sahibine verilmek üzere güvenlik görevlisine iki adet para bıraktı.

Ardından Yeşil Türbe'nin bulunduğu Yeşil'e giden heyet burada Türk kahvesi ve çay içti.

Ermeni ekibinde bulunan üst düzeydeki bir güvenlik yetkilisi, heyeti korumakla görevli sivil polis memuru ile tavla oynadı.

Basından yoğun ilgi

Maça yerli ve yabancı yaklaşık 400 basın mensubu akredite oldu.

Tribününün arka kısmındaki alanda basın mensupları için büyük bir çadır kurularak, basın merkezi oluşturuldu. Şu ana kadar 12 canlı yayın aracı stat çevresinde konuşlandı.

Atatürk Stadı'nda oynanacak maç saat 21.00'da başlayacak.