Lübnan'da Saad Hariri liderliğindeki hükümetin Ermeni asıllı Çalışma Bakanı Hagop Bukradunyan, Türkiye ve Ermenistan arasında İsviçre'de imzalanan anlaşmanın hiçbir şekilde hükmü bulunmadığını öne sürdü. Lübnan'da yayınlanan El Müstakbel gazetesindeki habere göre anlaşmanın soykırım olduğu gerçeğini unutturmayacağını öne süren Ermeni Bakan, Türkiye'ye olan düşmanlıklarının son bulmayacağını söyledi.

Türkiye ile kesinlikle uzlaşmayacaklarını da ileri süren Hagop Bukradunyan, "Bu düşmanlığın sona ermesi için Türkiye bizden özür dilemeli, soykırım yaptığını kabul etmeli ve ondan sonra da tazminat için masaya oturulmalı." diye konuştu. Ortadoğu ülkelerindeki Ermeniler de ABD ve Fransa'da yaşayanlar kadar Türkiye düşmanlığını körükleyen açıklamalar yapmaktan çekinmiyor.

128 üyeli parlamentosunun yarısı Hıristiyanlardan oluşan Lübnan'da sistem gereği 6 sandalye Ermenilere veriliyor. En güçlü Ermeni partisi konumundaki Taşnak'ın mevcut Lübnan hükümetinde iki bakanı bulunuyor.

1975-90 yılları arasındaki Lübnan iç savaşından dolayı 250 binden fazla Ermeni'nin ülkelerini terk ederek başta ABD olmak üzere Batılı ülkelere yerleştikleri tahmin ediliyor. Günümüzde Lübnan'da yaşayan Ermenilerin sayısının 150 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

(CİHAN)