Çarşamba günü oynanacak olan Türkiye-Ermenistan milli maçı öncesi Bursa Emniyeti alınan tedbirleri açıkladı. Emniyet yetkilileri provokasyonlara karşı maça gelecek olan taraftarlara bir dizi uyarıda bulundu.

Bursaspor taraftarıyla bir araya gelen Bursa İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bayram Coşkun, Türkiye-Ermenistan maçında herhangi bir olay yaşanmasına engel olacaklarını belirterek, "Stat ve çevresinde gerilime yol açacak pankart, döviz ve bayrak bulundurulmasına izin verilmeyecek. Tribüne yağmur yağsa bile şemsiyenin sokulmasına müsaade edilmeyecek. Yanlış yorumlara sebep olacak hiçbir davranış içerisine girmeyin. Bursaspor taraftarı sağduyulu bir şekilde misafirlerini ağırlamalı" dedi.

Tarihi Ördekli Hamamı'nda Bursaspor'un Teksas grubuna Türkiye ve Ermenistan maçı öncesi hitap eden İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, milli maçta provokasyona sebep olacak hiçbir davranışa izin verilmeyeceğini söyledi. Coşkun, Bursasporlu taraftarların evine gelen hiçbir misafire olumsuz bir davranışta bulunmayacağını ifade ederek, taraftarları tarihi maç öncesi sağduyuya davet etti.

Atatürk Stadı'nda oynanacak maça, Türkiye ve Ermenistan bayrakları haricinde hiçbir bayrağın alınmayacağının altını çizen Coşkun, milli maçta bütün dünyanın gözünün Bursa'da olacağını vurguladı. Coşkun, "Biz kapımıza gelen misafiri her zaman baş üstünde tutarız. Bursa'ya yakışan da budur. Önümüzde bir milli maçımız var. Bursa için aynı zamanda büyük bir fırsat. Bunu fırsata dönüştürmek sizin elinizde. Sizlere çok büyük hassasiyet düşüyor. Bursa'daki bu taraftar grubu her zaman takdir aldı. Bu maçta da aynı olgunluğu göstereceksinizdir. Maç, spor öneminin yanında biraz da siyasi ve kültürel yönü ağır basan bir karşılaşmaya sahne olacak. Herkes üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirsin. Taşkınlık yapacak arkadaşları beyefendiliğinizle uyarın" diye konuştu.

"STADA KARTON VE PLASTİK ŞİŞE ALINMAYACAK"

İl Spor Güvenlik Kurulu'nun kararını taraftarlara okuyan Coşkun, "Kesici alet, bozuk para, çakmak ve şemsiye gibi şiddet unsunu olabilecek materyaller stat içerisine alınmayacak. Bunlar emaneten alınmayacak. Maç yağmurlu olabilir. Asla şemsiye de stat içerisine sokulmayacak. Bunların hepsi kurallar gereği. Karton dahi getirmeyin. Bir maçımızda karton sıkıntısı yaşamıştık. Kartonların üzerine bir şeyler yazılarak provoke yapılmıştı. Bu yüzden stada oturmak için karton da alınmayacak" şeklinde konuştu.

"PROVOKASYONA GEÇİT YOK"

Provokasyon düşüncesiyle Türkiye ve Ermenistan bayrağı haricinde hiçbir bayrağın stat içerisine sokulmayacağının altını çizen Coşkun, "Kırmızı ve beyaz Türkiye bayrağı dışında bir şey getirmeyin. Bunu böyle kabul edin. Birinci güvenlik bariyerler içerisine bu saydığım unsurlar alınmayacak. Milli müsabakanın oynanacağı gün Atatürk Stadı ve çevresinde provokeye meyil verecek pankartlara müsaade edilmeyecek. Bu konuda hepinizin anlayışına sığınıyoruz" ifadelerini kullandı.

"MİLLİ MAÇA ÖZGÜ FORMALAR GİYİNMELİ"

Bir taraftarın "Bursaspor forması yasak mı?" sorusuna cevap veren Coşkun, "Siz Türkiye milli bayrağımızı yanınızda getirin. Bu maça özgü unsurları giyelim. Alınan kararlarda Bursaspor formasıyla gelinecek diye bir ifade yok. Milli maçın öneminden dolayı milli formayı giyerseniz daha iyi olur. Şu giyilmez diye bir şey yok. İki ülkeyi temsil eden unsurların dışında materyaller istenmiyor. Bayrak getirdiğinizde de sapı ağaçtan olanlar stada alınmayacak. Kısa plastik saplı bayrakların girişine izin
verilecek" dedi.

Coşkun, milli maça rakip takımın taraftarlarının gelmeyeceğini belirterek, "Statta sadece Ermenistan milli takımı ekibi ve federasyon yetkilileri olacağı bilgisini aldık" şeklinde konuştu.

Teksas Derneği Başkanı Mehmet Güzelsöz ise, nahoş olaylar yaşanmaması için herkesi göreve davet etti. Toplantı esnasında Bursasporlu taraftarlar şarkılar söyleyerek ortamı neşelendirdi.

İHA