İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, Türkiye'nin, İsrail, ABD ve İtalya'nın da katılacağı "Anadolu Kartalı" adlı tatbikatın uluslararası bölümünü ertelemesi üzerine bazı savunma yetkililerinin, Türkiye'ye gelişmiş silah satışlarının yeniden gözden geçirileceğini söylediklerini yazdı.

Tatbikatın ertelenmesinde, Türkiye'nin İsrail'in katılımını istememesinin rolü olduğu ileri sürülmüştü.

Gazeteye görüşlerini açıklayan bir yetkili, "Türkiye'nin kendisini Batı'dan uzaklaştırır bir görünüm çizdiğini ve bunun da yansımaları olacağını" öne sürdü.

Ancak, Türkiye'nin gözden geçirilecek hangi yeni askeri taleplerinin bulunduğu konusunda bir bilgi vermedi.

Haaretz gazetesi ise erteleme kararının ardından, dün İsrail Dışişleri Bakanlığı'nca Türkiye-İsrail ilişkilerindeki "krizi" görüşmek üzere acil bir toplantı yapıldığını belirtti.

Bakanlıktan bir yetkili gazeteye, Türkiye ile ilişkilerin, bu yıl başında Gazze'deki Dökme Kurşun operasyonundan sonra bir tehlikeyle karşı karşıya olduğuna işaret etti.

Toplantının, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossi Gal'ın talimatıyla düzenlendiği belirtilirken, aynı yetkili toplantının içeriği ile ilgili bir bilgi vermekten kaçındı.

Haaretz bu konuda ismini vermediği çeşitli yetkililerin durum değerlendirmelerine de yer verdi. Buna göre, bazı İsrailli yetkililer, mevcut realitenin değiştiği, var olduğu düşünülen stratejik bağların sona erdiği ve buna karşı cevabi önlemlere başvurulması gerekebileceğini düşünürken, bazıları da durumun kurtarılabileceği görüşünde. Bu yetkililere göre "Ortada ciddi bir kriz var ve buna hemen el atılması gerekiyor."

İsrail'in İbranice yayımlanan gazetelerinden Maariv ise ileride başka yansımaları da olabilecek bir krizin söz konusu olduğu görüşünün hakim olduğunu vurguladı. Haberde, İsrailli yetkililerin "Türkiye'nin İran'a yaklaştığı" endişelerine yer verildi.

Maariv'in haberinde, üst düzey bir yetkilinin "Gerek bizde, önde gelen Batılı ülkelerde, (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın Türkiye'yi İslamileşme yolunda sessiz ve kararlı bir süreçten geçirdiği endişesi mevcut" sözleri aktarıldı.

Yine İbranice yayımlanan gazetelerden Yedioth Ahranot ise İsrail'in tatbikat konusunda açıklama isteyeceğini yazdı. Gazete haberinde, Türkiye'nin bu kararının "Batılı ülkeler yerine İran ve Suriye'ye yaklaştığı konusunda endişe uyandırdığı" da vurgulandı.

Gazete, İsrailli resmi çevrelerin Türkiye'nin sadece İsrail'i tecrit ederek, tek başına tatbikattan çıkarılmasına izin vermediği için ABD'yi takdir ettiklerini ifade etti. Gazeteye bilgi veren bir üst düzey yetkili, "Bu gerçekten ciddi ve olağan dışı bir durum. Bu aşamada Türklerle sessiz diplomatik temaslar yapılacak. İki ülkenin Savunma Bakanlıkları ve orduları arasındaki ilişkiler mükemmel. Türkiye'de pek cesaret verici olmayan bir eğilimin olduğu ortada ama sessiz temaslarla ne olduğunu anlamaya çalışacağız" diye konuştu.

Öte yandan, Jerusalem Post'a konuşan ve Türkiye-İsrail ilişkilerinde uzmanlığıyla bilinen Bar-İlan Üniversitesi bünyesindeki BESA Stratejik Etüt Merkezi Başkanı Efraim İnbar, Türkiye'nin Ermeni meselesi konusunda hala Washington'da İsrail'in desteğine ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi. İnbar İsrail'e, bu yıl konuyla ilgili gelişmeleri "oturup beklemesi" önerisinde bulundu.