Rusya'daki muhalefet pertileri, ülke genelinde yapılan yerel seçimlere hile karıştığını iddia ediyor. Otuz milyon kadar kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede belediye başkanlıkları ile bölge ve ilçe konseyleri için seçim dün yapılmıştı.

Muhalefet partileri ise aday olarak kaydolma taleplerinin reddedildiğini ve medyaya erişimlerinin engellediğini söylüyor.

Yerel seçimde seçmenler, Çeçenistan ve İnguşetya da dahil, Rusya'nın hemen hemen tüm bölgelerinde oy kullandı.

Seçimi iktidardaki Birleşik Rusya partisinin kazanması bekleniyor.

Başbakan Vladimir Putin'in partisi olan ve Rusya lideri Dimitri Medvedev'i destekleyen Birleşik Rusya'dan bir yetkili, "seçime katıldıkları her yerde kazandıklarını" söyledi.

'Başarılı geçti'

Rusya'daki Merkez Seçim Komisyonu başkanı Vladimir Çurov da, seçim sürecinin başarılı geçtiğini, katılımın da yüksek olduğunu söyledi.

Ancak Birleşik Güçler Partisi'nin kurucularından, eski başbakan yardımcısı Boris Nemtsov'un başını çektiği bir grup, seçim süreci ile ilgili kaygılarını dile getirerek seçmenlere boykot çağrısında bulundu.

Associated Press ajansına konuşan Nemtsov, "Bu seçimler meşru değildir ve bir komediden ibarettir" dedi.

Habere göre Nemtsov'un partisinden topladığı 5,000 imzanın sahte olduğu gerekçesiyle Moskova belediye meclisi için yaptığı adaylık başvurusu da reddedildi.

Şikayet hazırlığı

Bir diğer muhafet partisi olan Rusya Birleşik Demokratik Partisi (Yabloko) ise kendisine başvuran bazı seçmenlerin, oy vermeye gittiklerinde kendi adlarına zaten oy kullanıldığını gördüklerini açıkladı.

Parti gözlemcilerinin de bir seçim merkezinde, o bölgede oturmayan kişilerin oy kullandığını gördükleri haber veriliyor.

Rusya Birleşik Demokratik Partisi, seçimle ilgili makamlara şikayette bulunmaya hazırlandıklarını açıkladı.