Pakistan'ın kuzeybatısındaki Svat Vadisi'nde bir askeri konvoya düzenlenen intihar saldırısı sonucu en az 41 kişi öldü. Oysa Pakistan ordusu bir süre önce, Taleban'a karşı düzenlenen büyük bir askeri operasyonun ardından, bölgede büyük oranda direnişçi kalmadığını açıklamıştı.

Askeri yetkililer, patlayıcı yüklü bir otomobilin, Alpuri kasabasında bir pazar yerinden geçen konvoydaki araçların üzerine sürüldüğünü söyledi.

Ölenlerin çoğunun da sivil oldukları belirtildi.

Yetkililer, bazı asker, araçların havaya uçtuğunu, kaç askerin öldüğünü bu aşamada söyleyemeyeceklerini açıkladı.

Önceki gün de ordu karargahı basılmıştı

Pakistan son günlerde bir dizi saldırıya hedef olmuştu.

Taliban militanları önceki gün Ravalpindi kentindeki ordu karargahına basıp bazı kişileri rehin almışlardı.

Pakistanlı komandolar dün karargaha girip rehinlerin çoğunu kurtarmışlar, biri hariç militanların tümü öldürülmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pakistan ordu karargahına düzenlenen saldırının, ülkede devlet otoritesine yönelik tehdidin giderek artmakta olduğunu gösteren bir başka kanıt olduğunu söylemişti.

Londra'da bir açıklama yapan Clinton saldırıya karşın Washington'un, ''Pakistan'ın nükleer santrallerini kontrol edebileceğine inandığını'' belirtmişti.

Pakistan Talibanı, ülkede kendilerine yönelik askeri operasyonların sürmesi halinde, sadırıları sürdürme tehdidinde bulunuyor.

Grubun lideri Beytullah Mesud, Ağustos ayı başında, insansız bir Amerikan uçağınca gerçekleştirilen füze saldırısıyla öldürülmüştü.

Saldırı sonrası, Pakistan Talibanı'nın faaliyetlerinde bir süre azalma gözlenmişti.

Ancak grubun bu ay başından itibaren saldırılarını artırdığı dikkat çekiyor.