Dünya'da domuz gribinden (H1N1) en fazla etkilenen ülkeler arasında ilk sırada yer alan Amerika, gribal sezonun başlamasıyla birlikte ülke genelinde salgına karşı kampanya başlattı.

Sağlık Bakanlığı tarafından hafta içi başlatılan kampanya kapsamında, domuz gribini önlemeye karşı etkili olduğu belirtilen yeni aşının özellikle 17-24 yaş arası gençler ile ebeveynler ve hamile kadınların yaptırması konusunda uyarıda bulunuldu. Hastalığa yakalanma riski yüksek olan öğrenci, öğrenci velileri ve hamile kadınlar gibi kimselerin, H1N1 virüsünü önlemeye karşı geliştirilen aşıyı vakit geçirmeden olmaları istendi.

Hastalığın en ölümcül olarak etkilediği 17-24 yaş dilimi ile hamile kadınların özellikle kendilerine dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulunan Sağlık Bakanlığı yetkilileri kurdukları internet sitesi ile de salgın hakkında detaylı bilgi sunuyor. ABD Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius tarafından başlatılan kampanyada televizyon kanalları da etkin olarak kullanılacak. Kampanya çerçevesinde Türkiye'de de bir dönem çok beğenilen Susam Sokağı gibi çocuk dizilerine konu edilecek olan domuz gribi, bu şekilde genç dimağları salgına karşı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Hükümet gençlerin salgına karşı korunması için Türkiye'de mahkeme kararıyla yasaklanan ancak dünya da en fazla video ve müzik paylaşım ağı olan Youtube internet sitesini de kullanacak. Bakanlık Youtube sitesine domuz gribinden korunma ile ilgili dört video görüntüsünü yükleyerek 17-24 yaş grubunu bunlara oy vermeye çağırdı. Hazırlanan salgına karşı korunmayı içeren videolardan en iyisinin hangisi olduğu gençlerin oylarıyla belirlenecek. Bununla ilgili hazırlanan 30 saniye ile 1 dakikalık kısa reklam görüntüleri İngilizcenin yanı sıra İspanyolca olarak da yayınlanıyor.

Kampanyada hamile kadın ve ebeveynler için ise TV kanallarında olimpiyat şampiyonu Jackie Joyner-Kersee, şarkıcı Marc Anthony, oyuncu Amy Ryan gibi ünlülerin yer aldığı tanıtıcı reklam filmleri ile domuz gribine karşı korunma yolları anlatılıyor. Kampanya kapsamında çocuklara domuz gribinden nasıl korunacağı ise çocuk dizisi olan Susam Sokağı aktarılıyor.

Amerika'da domuz gribinin görüldüğü okullar tatile gönderilirken, salgına yakalananların evden çıkmamaları tavsiye ediliyor. Halkın domuz gribine karşı günlük yaşamlarında nasıl tedbir alacakları da; bazı yerel yönetimler tarafından toplu taşım araçları ile yerel televizyon kanallarında yayımlanan reklam filmleri ile halka duyuruluyor.

Bunların dışında Başkan Barack Obama, yaz mevsimin ilk haftalarında domuz gribine karşı geliştirilecek aşı çalışması içinde 2 milyar dolar ödenek ayrıldığını duyurmuştu.

CİHAN