Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldiği çalışma yemeğinde ikili ilişkilerinin yanısıra bölgesel işbirliği imkanları üzerinde duruldu.

Elysee Sarayı kaynaklarından edinilen bilgiye göre her iki Cumhurbaşkanı da Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine olan muhalefetinin iki ülke ilişkilerinin tamamını etkilememesi temennilerini dile getirdi. İki lider, tek bir konuda var olan görüş farklılığının Türkiye ve Fransa arasındaki işbirliğinin gelişmesine engel olmaması gerektiği ifade edildi.

Elysee kaynaklarına göre görüşmede, iki ülke ilişkilerini ekonomi ve enerji başta olmak üzere her alanda geliştirilmesi gerektiğinin dile getirildi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Fransa'nın Nabucco projesinde yer almasından memnuniyet duyacağını ifade etti. Gül aynı zamanda Nabucco'nun kolektif bir proje olduğunu ve Fransa'nın konsorsiyuma dahil olmak için tüm üye ülkelerin onayını alması gerektiğini söyledi.

Elysee kaynkları, Nicolas Sarkozy'nin ise 'Türkiye'nin Ermeni meselesindeki cesur jestini tebrik ettiğini' aktardı. Abdullah Gül ise Fransa'nın yarın Zürih'te imzalanacak protokollere ve barış sürecine destek vermesini istedi.

(CİHAN)