Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Liderler Zirvesine katılmak üzere Moldova'nın başkenti Kişinev'e gitti. Moldova'nın vekil Cumhurbaşkanı Mihai Ghimpu ile ikili bir görüşme planlayan Rusya lideri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la da üçlü bir zirve gerçekleştirecek.

Geçen yıl Rusya'nın öncülüğünde saldırmazlık anlaşması imzalayan iki ülkenin, Yukarı Karabağ sorununun çözümünde ilerleme sağlaması bekleniyor.

Kremlin sözcüsü Natalya Timakova ziyaretle ilgili basına yaptığı açıklamada, Medvedev'in BDT zirvesine katılacak Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile ikili görüşme yapmayacağını söyledi. Doğalgaz sevkıyat problemi, Kiev'in NATO'ya girme çabası ve Sivastopol'da bulunan Rus deniz üssü ile ilgili sorunlar nedeni ile Moskova bu ülkede bulunan büyükelçisini geri çekmişti. Yuşçenko yaptığı değerlendirmede Kişinev'de Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le görüşme imkanı bulabileceğini söylemişti.

ZİRVEYE KATILIM EKSİK

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmon ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov Kişinev'de gerçekleşen BDT zirvesine katılamayacak. Bu ülkelerin başbakan seviyesinde zirvede temsil edilmesi bekleniyor. Gürcistan'ın ayrılmasının ardından 11 ülkeye düşen BDT'de Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Belarus, Moldova ve Ukrayna yer alıyor.

MOLDOVA RUSYA'DAN 500 MİLYON DOLAR KREDİ İSTİYOR

Moldova'da yeni iktidara gelen Batı yanlısı hükümetin Rusya ile ilişkileri gerginleştirmesi beklenmiyor. Seçimlerin ardından Rusya'dan dondurulmuş sorunlu bölge Transdinyester'den askerlerini çekmesini isteyen hükümet, bölgeye uluslar arası barış gücü askerlerinin konuşlandırılmasını talep ediyor. Moldova'nın Rusya'dan 500 milyon dolarlık bir kredi talep ettiği de gelen bilgiler arasında. Moldova'da 23 Ekim'de cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşecek.

İKİLİ TİCARETTE ULUSAL PARA BİRİMLERİNİN KULLANILMASI GÜNDEMDE

Zirvenin gündeminde küresel ekonomik krizle sürdürülen mücadeleler var. BDT sekreteri Sergey Lebedev yaptığı açıklamada ortak hareket planı hazırlandığı, zirvede liderlerin konuyu değerlendirmesinin ardından 20 Kasım'da Yalta'da yapılacak BDT hükümet başkanları zirvesinde ortak programa son şeklinin verileceğini söyledi.

BDT içinde tek para birimini konuşmak için erken olduğunu kaydeden Lebedev, ikili ticarette ulusal para birimlerinin kullanılması ile ilgili bir çalışma yapıldığını belirtti. Zirvede BDT içinde entegrasyonun güçlendirilmesi, insani konularda gelişmelerin sağlanması, güvenlik, enerji, göçmen ve diğer alanları kapsayan 20'den fazla doküman ele alınacak.

2010 GAZİLER YILI OLACAK

BDT dönem başkanlığı 2010'da Rusya'ya geçiyor. İkinci dünya savaşının kazanılmasının 65. yıl kutlamalarına hazırlanan Moskova, tüm BDT ülkelerinde yaşayan gazileri organize edecek. İkinci Dünya Savaşı'na katılan tüm BDT ülkelerinde toplam 1,3 milyon gazi olduğu kaydediliyor.

(CİHAN)