Fransa'da devam eden "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin resmi davetlisi olarak Paris'te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırılmış Eyfel Kulesi'ni ziyaret etti.

Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher'in onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Gül, yemeğin ardından, kendisine eşlik eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte, gece yarısı yerel saat ile saat 24'de Eyfel Kulesi'nin karşısındaki Trocodero meydanındaki, Türk bayrağını yansıtan ışık gösterisini izledi.

Eşiyle kol kola ışık gösterisini izlemeye gelen Gül'ü, meydanda bulunan bir grup Türk vatandaşı alkışlarla karşıladı. Gül, meydanda bulunan Türk vatandaşları ile sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.


Gül, "Kırmızı beyaza bürünen Eyfel Kulesi'ne bakarak gurur duyuyoruz"dedi. Meydandaki vatandaşların, "Neden ışıklandırmada ay ve yıldız da yok?" sorusuna, "Gökteki ay ve yıldız zaten onları tamamlıyor, önemli olan kırmızı beyaz renkleriyle kulenin ışıklandırması"dedi ve kulenin ışıklandırılması çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

Gül, Türkiye sezonundaki etkinliklerde esas amacın, Fransa ve Avrupa kamuoyuna Türkiye'yi tanıtmak olduğunu ifade etti.

Gül sergi açtı

Gül, Nicolas Sarkozy ile birlikte "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri kapsamında, "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" adlı sergiyi açtı.

Serginin organizatörlerinden Nazan Ölçer, iki cumhurbaşkanına, Paris'in en önemli sanat mekanlarından "Grand Palais"de açılan sergiyi gezdirerek, bilgi verdi.

Gül, serginin açılışının ardından Sarkozy ile Elysee Sarayında çalışma yemeğinde bir araya gelecek. Fransa'daki temaslarının ardından kaldığı otelde Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenleyecek olan Cumhurbaşkanı Gül, akşam Paris'ten ayrılacak.

"Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, 9 ay boyuca, Fransa'nın 70 kentinde 400'den fazla kültürel ve ekonomik etkinlikle Türkiye tanıtılacak.

Fotoğraflar: AA