Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa'da devam eden "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin resmi davetlisi olarak bulunduğu Paris'te Başbakan François Fillon ve UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura ile görüştü. Başbakanlık konutunda çalışma yemeği şeklinde yapılan görüşmeye, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lellouche da katıldı.

Görüşmede, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında sürdürülen müzakereler, Türk-Fransız ilişkileri, ticari ilişkiler ve terörle mücadele konularının öncelikli olarak ele alınması, Fransa'da devam eden Türkiye Mevsimi etkinliklerinin de gündeme gelmesi bekleniyor.


Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Senato Başkanı Gerard Larcher tarafından onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte yarın, "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri kapsamında, Paris'in en önemli sanat mekanlarından "Grand Palais"nin ev sahipliği yapacağı "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" adlı sergiyi açacak. Sergi açılışının ardından iki cumhurbaşkanı, çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

Gül ile Sarkozy'nin görüşmesinde iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve işbirliği imkanları ele alınacak, güncel bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

UNESCO Başkanı ile de görüştü

Matsuura da, Cumhurbaşkanı Gül'ü, UNESCO'nun kapısında karşıladı.

Gül, görüşmenin ardından UNESCO 35. Genel Konferansı Genel Kurulu Bakanlar Forumuna özel konuk olarak katılacak ve burada açılış konuşmasını yapacak.

Genel Kurul Bakanlar Forumu, iki yılda bir yapılan UNESCO Genel Konferanslarına dinamizm kazandırmak amacıyla UNESCO'ya üye ülkelerin eğitim, kültür veya bilim bakanlarının doğrudan katılımlarıyla bu yıl ilk kez düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti, 20 kurucusundan biri olan Türkiye'nin UNESCO'ya devlet başkanı düzeyinde ilk ziyareti olması bakımından da önem taşıyor.

UNESCO üyesi 193 ülkeyi temsil eden kültür, eğitim, kalkınma veya bilim bakanlarından oluşacak heyetlerin katılacakları bakanlar forumu, sabah ve öğleden sonra yapılacak iki ayrı oturumdan oluşuyor.

Sabah oturumunda, "Eğitim, Bilim, Kültür, İletişim ve Bilişim Alanlarında Eylem Yoluyla Uluslararası Kalkınma Hedeflerine Ulaşılması ve Krizden Çıkılması", öğleden sonraki oturumda ise "UNESCO'nun Gelecek 10 Yılda Uluslararası Hedeflere Ulaşmada ve BM Reformlarının Devamında Etkili bir Uluslararası Aktör Olabilmesi İçin Yapılandırılması" konuları ele alınacak.

UNESCO'nun yeni genel direktörünün belirleneceği, yürütme kurulu seçimleri ile alt organları üyelikleri için seçimlerin yapılacağı, yeni bütçenin kabul edileceği 35. Genel Konferans çalışmaları 23 Ekim'de sona erecek.