Nükleer Silahların Kullanımı Kolaylaşacak. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri ve İstihbarat Servisi Fsb Eski Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya'nın Yeni Bir Askeri Doktrin Hazırladığını, 'Nükleer Silahların Kullanımı' ve 'Önleyici Saldırı' Yaklaşımında Değişikliğe Gidileceğini Açıkladı.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri ve istihbarat servisi FSB eski Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya'nın yeni bir askeri doktrin hazırladığını, 'nükleer silahların kullanımı' ve 'önleyici saldırı' yaklaşımında değişikliğe gidileceğini açıkladı. "2030'a Kadar Rus Askeri Gücünün Yeni Yüzü" adlı yeni doktrin, nükleer silahların potansiyel düşmana karşı 'önleyici saldırı' olarak kullanılmasına izin veriyor. Patruşev yeni doktrinin 2009 sonuna kadar hazır hale geleceğini söyledi.

Yeni doktrinle Rus ordusunun daha etkili ve mobil hale geleceğini kaydeden Patruşev, "Yapının optimize edilmesi hedefleniyor. 'Önleyici saldırı' ya da 'nükleer saldırı' anlayışında mevcut yapıdan farklı bir yaklaşım getiriyoruz. Hazırlanan yeni doktrin 2009 sonuna kadar Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'e sunulacak." dedi.

2000 yılında yenilenen askeri doktrin Rus ordusundan ülkenin güvenliğinin garanti edilmesini istiyor. Savaş durumu ise ancak bu güvenlik durumunun bozulması durumunda öngörülüyor. Nükleer saldırı ise sadece benzer bir nükleer saldırı gerçekleştiğinde, ya da kritik ulusal güvenlik durumlarında gündeme gelebiliyor. Genelkurmay eski başkanı Yuri Baluyevski geçen yıl yaptığı açıklamada, herhangi bir ülkeye saldırı planlamadıklarını, ancak ulusal çıkarlar açısından her zaman hazır olmanın önemli olduğunu kaydetmişti. Baluyevski 'önleyici nükleer saldırı' yaklaşımının da askeri doktrinde yer alması gerektiğini belirtmişti.

Yeni doktrinde Rusya Federasyon'unun algıladığı yeni tehditler de sıralanıyor. Raporda, istediği zaman askeri müdahalede bulunan ve tek süper güç tarafından yönetilen tek kutuplu yapı yerine, 'Çok kutuplu' dünya yaklaşımının desteklenmesi isteniyor. Zorunlu askerlik uygulaması devam ederken, aşamalı olarak profesyonel ordunun da oluşturulacağı kaydediliyor.

2000 yılından bu yana jeopolitik ve stratejik alanda büyük değişiklikler yaşandığını kaydeden Patruşev, "Yeni askeri doktrinin daha şeffaf olmasını istiyoruz. İçerde ve dışarıda insanlar nasıl gelişmeler sağladığımızı ve nasıl çalışmak istediğimizi görecek. Hedeflerimizi belirleyeceğiz ve onları başarmaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)