İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail ile Filistin arasındaki uzlaşmazlığın kısa süre içinde sona ermesini sağlayacak bir barış anlaşmasına varılması şansının bulunmadığını söyledi. Lieberman, İsrail ile Filistin arasındaki ilk anlaşma olan, 1993'de imzalanan Oslo Anlaşmasından bu yana nihai bir barış anlaşmasına yönelik çabaların başarısızlığa uğradığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Lieberman, dün İsrail'e gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell ile görüşmesi öncesi İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, iki taraf arasında bu dönemde uzlaşmazlığı sona erdirecek uzun dönemli bir anlaşmaya varılabileceğini düşünmenin gerçekçi olmayacağını savunarak, "Böyle düşünenlerin durumu kavramamış olduklarını" söyledi.

Lieberman, iki tarafın bunun yerine istikrar sağlayacak ve zorlu konuları daha sonraya bırakacak geçici anlaşmalar için çaba sarfetmeleri gerektiğini savundu.

Lieberman, Mitchell'e, dünyada kapsamlı çözüme kavuşturulmamış birçok uzlaşmazlık bulunduğunu ve insanların bununla yaşamayı öğrendiklerini söyleyeceğini de belirtti.

-ÜRDÜN KRALI ABDULLAH'IN HAARETZ'E DEMECİ-


Öte yandan Ürdün Kralı Abdullah, Haaretz gazetesine verdiği özel demeçte, "İsrail, yalıtılmış bir kale mi olacak, yoksa bölgenin bir parçası mı" diye sordu ve "İki devletli bir çözüm olmazsa hep birlikte hangi geleceği paylaşacağız" dedi.

Kral Abdullah, Amman'da verdiği demeçte, bir İsraillinin geleceğe bakmasının, sürekli güvenlik endişeleri nedeniyle zor olduğunu ifade ederek, "Barış ve istikrar olursa ancak o zaman insanlar geleceğe de bakabilir" diye konuştu.

Kudüs'te yaşanan son gelişmelere de değinen Kral Abdullah, Başbakan Binyamin Netanyahu dahil her İsrail başbakanına Kudüs'ün kutsallığını ve bu kentle ilgili duyarlılığı anlattığını belirterek, "Tüm yerleşim yerlerindeki faaliyetlerin, kutsal kentin kimliğini tehdit edecek tek taraflı girişimlerin durdurulması gereğini anlamak çok önemlidir" dedi.

Konuyu Amerikan yönetimiyle de müzakere ettiğini söyleyen Ürdün Kralı Abdullah, kentin konumunu değiştirecek girişimlerin, Ürdün ile ilişkileri de istikrarsızlığa götürebileceği, Filistinlilerle görüşmeleri yeniden başlatma çabalarına zarar vereceği uyarısında bulundu.

Kral Abdullah, kentin bir duvarla bölünmesi fikrine destek verip vermediğine dair soru üzerine, "Kentin duvarla bölünmesine inanmıyorum. Her yerde duvar görmeyi istemiyoruz. Duvarlar sonunda yıkılıyor. Duvarlar örmek toplumlara hiçbir şey getirmemiştir. Kudüs, 3 semavi dinin bir arada yaşamasının bir sembolü olmalıdır" diye konuştu.