Gaziantep’teki sokak çocuklarına yönelik rehabilitasyon çalışmaları ABD’de sağlık kuruluşları tarafından örnek alınıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, ''Yaptığımız çalışmamızın temel espri, çocuklarımızın rehabilitasyona gönüllü olmaları. Yüzlerce çocuğu tedavi ettik. Uyguladığımız bu tedavi yöntemi ülkemizde ve Amerika'nın Connor Tıp Merkezi’nde örnek tedavi yöntemi olarak örnek uygulanıyor” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Sağlık Bakanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Sosyal Pediatri Derneği'nin düzenlediği 5.Ulusal Ulusal Ana Çocuk Sağlığı Kongresi'ne konuşmacı olarak katıldı.

Ana ve çocuk sağlığını izleme, aşı uygulamaları, çocuk işçiliği, beslenme, çocuk gelişimi gibi konuların ele alındığı, sağlıklı bir toplumun temellerinin atılmasında sunulacak katkıları içeren kongrede konuşan Başkan Asım Güzelbey, kongreye katılan konuklara değişen ve gelişen Gaziantep konusunda bir de sunum yaptı.

Tarihi ve kültürel dokunun canlandırılması yönünde Büyükşehir Belediyesinin yaptığı restorasyon ve sağlıklaştırma çalışmalarını anlatan Güzelbey, Gaziantep için büyük sorun oluşturan sokakta yaşayan çocuklar sorununa değindi.

Güzelbey, ''Bir zamanlar şehrin her yerinde, özellikle tarihi mekanlarda yaşıyorlardı. Sadece ilimiz için değil, ülkemiz için ciddi sorun teşkil eden bu konuda detaylı bir çalışma yaptık. Yaklaşık bin civarında çocuk tespit ettik. Aile içi şiddete maruz kalan, aileleri ile sorun yaşayan, bölünmüş ailelerin çocuklarının oluşturduğu bu grubu topluma kazandırmak ve ailelerine dönmelerini sağlamak için aile ile birlikte rehabilite programları hazırladık'' dedi.

REHABİLİTASYONDA HASTANIN GÖNÜLLÜĞÜ ŞART

Büyükşehir Belediyesine bağlı Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezinde sürdürülen çalışmalara değinen Güzelbey, ''Yaptığımız çalışmamızın temel espri, çocuklarımızın rehabilitasyona gönüllü olmaları. Bu merkezde yüzlerce çocuğu tedavi ettik. Uyguladığımız bu tedavi yöntemi ülkemizde ve Amerika'nın Connor Tıp Merkezi’nde örnek tedavi yöntemi olarak örnek uygulanmaktadır' diye konuştu.

Güzelbey,''Türkiyede bir olarak kurduğumuz Umut Anne Merkezimizde, sağlıklı birey, sağlıklı toplum yaratmak için annelerimizi eğiterek bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlıyoruz'' dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun da, “Büyükşehir Belediye Başkanımız klasik belediyeciliğin dışında Gaziantep'in tarihi, kültürü konusunda değerli çalışmalar yapmış, Gaziantep'in vizyonunu değiştirmiştir. Sokak Çocukları konusunda yaptığı değerli çalışmalar, düzenledikleri seminerler ve sağlık alanında yaptığı açtıkları merkezler ise şehrin temel sorunlarının çözümüne büyük katkı sağlamıştır. Kendisine çok teşekkür ediyoruz'' ifadelerini kullandı.