İstanbul'da polis, IMF-Dünya Bankası zirvesini protesto eden göstericilere tazyikli su ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Şişli'de Ergenekon caddesinde toplanan bir grup, IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto ederek Agos gazetesi önüne yürüyüp burada açıklama yapmak istedi.

Ancak bu eyleme izin vermeyen polis, göstericileri biber gazı ve tazyikli su sıkarak dağıttı.

Göstericilerin de polise taş ve molotofkokteyli atarak karşılık verdikleri bildiriliyor.

Anadolu Ajansı, dağılan gruptan bazı göstericilerin bir polis aracına taşla saldırması üzerine araçta bulunan polis memurlarının havaya ateş açtıklarını duyurdu.

25 gözaltı daha

İstanbul Valisi Muammer Güler, olaylarda 25 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün toplantıda yaptığı konuşmada dile getirdiği ''Dışarıdaki protestolara da kulak vermeliyiz.'' sözlerine açıklık getirdi.

Erdoğan, ''Taksim’deki mağazaların, bankaların cam ve çerçevelerini indirenleri kastetmiyorum. Ben dışarıdaki mağdurların, mazlumların protestosunu kastettim.'' dedi.

Bazı örgüt ve gruplar, polisin dün bir kişinin ölümüyle sonuçlanan gösterilere sert müdahalesini de protesto etmek üzere bugün yeniden eylem düzenleme kararı almıştı.

Zarar gören binalar

Dünkü olayların resmi bilançosu 40'tan fazlası kadın, 100'e yakın gözaltı.

Polis, 20'den fazla banka binası, işyeri ve kamu binasıyla, 8 polis aracının da gösteriler sırasında zarar gördüğünü de belirtti.

Dün aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK, Mimar ve Mühendisler Odası, Tabipler Birliği, halkevleri, öğrenci kolektifleri ve çeşitli siyasi parti ve grupların yandaşlarının bulunduğu yüzlerce kişi, Taksim Meydanı'nda toplanarak bir protesto gösterisi düzenlemişti.

Bazı gösterici gruplarının, toplantının yapıldığı Kongre Vadisi'ne yürümek istemesi üzerine polis cop, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.