ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Çin'in ayrılıkçı olarak suçladığı Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile görüşmeyi ertelerken, bu durum Çin'i sevindirdi.

Çin'de İngilizce yayımlanan devlet medyasından Çin Günlüğü gazetesinin Amerikalı yetkililere dayanarak verdiği haberine göre, Obama Kasım ayındaki Çin ziyaretinden sonra, büyük olasılıkla Aralık ayında Dalay Lama ile görüşecek. Çinli uzmanlara göre, Obama, Dalay Lama ile bu ziyareti öncesi görüşseydi bu durum ABD Başkanı'nın Çin ziyaretine 'çok olumsuz' etki yapacaktı.

5 günlük ziyaret için pazartesi günü Washington'a giden Dalay Lama, 18 yıldır ilk kez bir ABD ziyareti sırasında Amerikan başkanıyla görüşmemiş oldu. ABD'yi ziyaret eden Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'ya, ABD Kongresi'nde insan hakları savunucusu merhum milletvekili Tom Lantos adına verilen "Lantos İnsan Hakları Ödülü" verilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Zhaoxu, "Dalay Lama'nın, herhangi bir etiketle herhangi bir ülkede bölücü faaliyette bulunmasına ve herhangi bir ülkenin Dalay Lama ile resmi ilişki kurmasına kesinlikle karşıyız." dedi. Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ise daha önce Dalay Lama'nın ziyaretini reddetmenin Çin ile ilişkisi olan bir ülkenin izlemesi gereken "temel bir uluslararası ilke olduğunu" dile getirmişti.

74 yaşındaki Dalai Lama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile geçen yıl görüşmüş ve Çin'in defalarca uyarısına rağmen gerçekleşen bu görüşmenin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler krize girmişti. Bunun üzerine Sarkozy, ilişkileri yumuşatma adına Çin'e ardı ardına heyet göndermişti.

(CİHAN)