Nobel kimya ödülüne bu yıl Amerikalı Venkatraman Ramakrishnan ve Thomas Steitz ile İsrailli Ada Yonath, ribozomların yapısı ve işleyişi konusundaki çalışmaları dolayısıyla layık görüldü.

Nobel komitesi, hücrenin protein ürettiği yer olan ribozomun ayrıntılı haritasını çıkarmaları ve yeni antibiyotiklerin yolunu açan çalışmaları dolayısıyla ödüle layık görülen bilim adamlarının, farklı antibiyotiklerin ribozomla nasıl ilişkili olduğunu gösteren 3 boyutlu örnekleri çıkarmayı başardıklarını açıkladı.

Komite, bu modellerin bugün yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi amacıyla bilim adamları tarafından kullanıldığını vurguladı.

Bilim adamlarının çalışmalarının, DNA'nın yapısının ikili sarmal olduğunu gösteren ve 1962'de Nobel tıp ödülünün sahibi olan James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins'in çalışmasını temel aldığı da belirtildi.

Ödülün parasal değeri olan 10 milyon kronu (1,4 milyon dolar) paylaşacak bilim adamlarından Yonath, Nobel kimya ödülünü kazanan 4., 1964'den bu yana bu ödülü kucaklayan ilk kadın bilim adamı.

Biomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan x-ışını kristallografisi tekniğinin öncülüğünü yapan Dorothy Crowgoot Hodgkin 1964'de B-12 vitamini üzerine çalışması ile bu ödülün sahibi olmuştu.

AA