Rusya'nın öncülüğünde NATO'ya alternatif olarak kurulan Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) askeri cephesi 'Hızlı Hareket Birliği' Kazakistan'da ilk askeri tatbikata başladı. NATO tarzı bir yapılanma öngörülen birliğe Rusya'nın dışında Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan dahil. KGAÖ üyesi olan Özbekistan ve Belarus henüz Hızlı Hareket Birliği anlaşmasını parafe etmedi.

Rus haber ajanslarında yer alan bilgilere göre 7 binden fazla asker ortak tatbikatta yer alıyor. Kazakistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yeni uluslararası askeri birliğin ortak tatbikatının iki hafta süreceği kaydedildi. Tatbikatta yer alan askeri mühimmat, savaş uçağı ve ağır silahlarla ilgili bilgi verilmedi.

Tatbikatın hedefinin yeni oluşturulan askeri birlik içinde uyum ve kollektif hareket kabiliyetini artırmak olarak açıklandı. Sorunlu bölgeler Afganistan ve Pakistan sınırında bulunan KGAÖ ülkelerinin güvenliğinin artırılması da Hızlı Hareket Birliği'nin hedefleri arasında yer alıyor.

{jumi [google/code.html]}

Özbekistan bölgesel sorunlara müdahale imkanı verilmesi ve Rusya'nın Tacikistan'da hidroelektirik santral inşa etmesi nedeni ile yeni askeri birlikte yer almıyor. Belarus'la Rusya arasında yaşanan bir dizi sorun da henüz giderilmiş değil. Birlik devleti olma yolunda çalışmalarını sürdüren Rusya ve Belarus son olarak kredi konusunda da uzlaşı sağlayamadı.

(CİHAN)