Fransa'da Eyfel Kulesi'nin Türk Kültür Mevsimi çerçevesinde bir hafta boyunca kırmızı beyaz renklerle aydınlatılacak olması Ermeni derneklerini harekete geçirdi. Fransa Ermeni Koordinasyon Konseyi (CCAF) dün yayınladığı bildiride diaspora Ermenilerini 7 Ekim çarşamba günü Eyfel Kulesi önünde eylem yapmaya çağırdı. Konsey, Fransa'nın 2007'de ilan ettiği Ermeni yılında Ermenistan bayrağının aynı onura layık görülmediğini belirterek hayal kırıklığını dile getirdi.

Fransa Ermeni Koordinayon Konseyi'nin açıklamasında "Paris'in sembolü Eyfel Kulesi'nin Türk Bayrağı renklerinde ışıklandırılması milliyetçiliği teşvik edici niteliktedir. Türkiye Ermenileri bu bayrağın temizliği için yok edilmiştir. Aynı bayrak adına Yunanlar, Kürtler ve diğer azınlıklar katledilmiştir. Kıbrıs'ta Avrupa Birliği'nin işgal edilmiş topraklarında da aynı bayrak dalgalanmaktadır." ifadeleri yer aldı.

{jumi [google/code.html]}

Fransa'da Mart 2009-Temmuz 2010 tarihleri arasında ilan edilen Türk Kültür Mevsimi boyunca 400'ün üzerinde kültür, sanat ve sosyal etkinlik gerçekleştiriliyor. Paris Belediyesi'nin aldığı kararla normalde sarı ve neon ışıklarla aydınlatılan Eyfel Kulesi 6-11 Ekim tarihleri arasında Türk bayrağının renkleri kırmızı-beyazla ışıklandırılacak. Başlangıçta üç hafta olarak belirlenen ışık gösterisinin süresi daha sonra bir haftaya indirilmişti. Belediye yetkilileri, buna gerekçe olarak, ışık sistemini kuran firma ile yaşanan problemleri gösteriyor.

(CİHAN)