Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 64. dönem BM Genel Kurul toplantıları sırasında Türkiye'nin artan diplomatik gücünün görüştüğü tüm muhataplarınca kabul gördüğünü, bunun son derece önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Davutoğlu New York'taki son temasını tamamlamasının ardından Türkevi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu New York'ta son derece yoğun bir hafta geçirdiklerini belirterek 60'dan fazla ikili ve 10'u aşkın da çok taraflı görüşme yaptığını söyledi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

''Bu görüşmeler Gine'den Sri Lanka'ya, Norveç'ten Yeni Zellanda'ya, Meksika'dan Özbekistan'a kadar, güneyden kuzeye, doğudan batıya çok geniş bir coğrafyaya yayılan görüşmelerdi. BM Genel Kurul toplantıları hem Genel Kurulun kendi gündemi bakımından önem taşıyor, hem de başka şartlarda görüşemeyeceğiniz çok uzak ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşme imkanı veriyor. Bütün bu görüşmelerde müşahede ettiğim çok önemli gelişme Türkiye'nin artan diplomatik gücünün bütün muhataplarımızca kabul görmüş olması, çok sayıda görüşmenin aslında bizden talep edilmiş olması ve maalesef vakit yokluğundan gerçekleşememiş olması. Çok uzak bölgelerdeki krizlerle ilgili bile Türkiye'nin devreye girip pozitif katkı yapması talepleriyle de karşılaştık. Bu Türkiye'nin küresel alanda, BM Güvenlik Konseyi üyesi olmasından sonra gösterdiği performansla bu alanda ne kadar çok katkı

yapacağının işareti. Ayrıca kendi yakın bölgemizle ilgili, Balkanlarla, Orta Doğu'yla, Kafkaslar'la, Orta Asya ile de ilgili de önemli görüşmeler yaptık. Son derece verimli bir haftanın sonrasında ülkemize geri döneceğiz.''

alt

-ÖZBEK BAKANLA GÖRÜŞME-

Davutoğlu bugün Özbekistan Dışişleri Bakanı Vladimir Norov ile görüşmesine yönelik bir soru üzerine ise Özbek bakanla bugün uzun bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Orta Asya siyasetinin Türkiye'nın dış politikasının en önemli ana unsurlarından olduğunu belirten Davutoğlu, Özbekistan'ın Orta Asya'nın en güçlü, en önemli ülkelerinden biri olduğunu belirtti. Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin Özbekistan'ın bağımsızlığı sonrasında hemen Türkiye'nin Özbekistan'ı tanımasıyla birlikte hızla geliştiğini kaydeden Davutoğlu, son yıllarda ilişkilerde biraz durağanlık olduğunu belirterek Özbek bakanla bugün çok verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Görüimede sadece ikili ilişkileri değil, Asya dengeleri, Asya stratejileri de dahil pekçok konuyu ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, Özbek bakanla pekçok konuda fikir birliği oluştuğunu söyledi. Özbek bakanın Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütüne gözlemci üye olması konusunda tam destek vereceğini de ifade ettiğini kaydeden Davutoğlu, Özbekistan'ın Şangay İşbirliği Örgütünün dönem başkanı olduğunu söyledi.

{jumi [google/code.html]}

Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Güçlü ve müreffeh bir Özbekistan'ın hem kardeş ve dost bir ülke olmak bakımından hem de Asya dengeleri açısından ve uluslararası ilişkiler açısından çok önemli olduğunu, Türkiye'nin Özbekistan'ın istikrarına, refahına büyük önem verdiğini bir kez daha teyit ettik. Herzaman Türkiye ile Özbekistan arasında çok yakın bir dostluk ilişkisinin olacağını, bundan sonra da hem bölgesel gelişmelerde hem de küresel ve uluslararası dengelerde Türkiye'nin Özbekistan'a olan desteğinin süreceğini teyit ettik. Türkiye Orta Asya'da bütün bu gelişmeleri yakınen takip ediyor, Özbekistan Afganistan'a olan komşu ilişkisi bakımından da bizim için büyük önem taşıyor. Biz bundan sonra da Özbek meslektaşımla daha sık görüşmeye, önümüzdeki dosyaları daha sık gözden geçirmeye karar verdik. En kısa zamanda da karşılıklı ziyaretlerde bulunacağız, bu bir açıdan Türk-Özbek ilişkilerinin yeni bir ivme kazanması açısından çok faydalı bir görüşme oldu. İnşallah bundan sonra gelişmeleri birlikte takip edeceğiz.

Davutoğlu kendisini New York'ta bu yoğun gündemde takip eden basın mensuplarına da teşekkür etti ve Türkevinin önünde onlarla bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Davutoğlu Türkevinden ayrılırken Türkiye'ye gitmek isteyen Amerikalı bir bayanla da sohbet etti ve Türk vatandaşlarla da Türkevi'nin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Bakan Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra New Jersey'deki Teterboro Havaalanına gitmek üzere Türkevinden ayrıldı, heyeti taşıyan uçağın ABD'den direk Ankara'ya gitmesi bekleniyor.

alt

-BAKANIN BUGÜNKÜ TEMASLARI-

Bakan Davutoğlu bugünkü temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes ile görüştü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Holmes Türkiye'nin pekçok ülkeye yaptığı yardımların kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Davutoğlu'nun BM'nin eski insan hakları yüksek temsilcisi ve Uluslararası Kriz Grubu'nun (ICG) Başkanı Louise Arbour'u kabulünde ise Kıbrıs konusunun da ele alındığı belirtildi.

Bakan Davutoğlu New York'tan ayrılmadan önce son olarak ise ABD'deki ''American Jewish Committee'' isimli Musevi kuruluşu temsilcilerini kabul etti.

(Özlem Şahin Şakar. AA)

Fotoğraf: AA