İtalya Başbakanı Berlusconi'nin şirketlerinden biri, yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle 750 milyon Euro tazminata mahkum edildi. Mahkeme Berlusconi'nin de yolsuzlukta sorumlu olduğunu açıkladı.

İtalya'da Milano Mahkemesi tarafından Berlusconi ailesine ait şirketlerden biri olan Fininvest'in 750 milyon Euro'luk tazminata mahkum edilmesi, yargıyla iktidar arasında yeni bir gerilim yaşanmasına neden oldu.

Mahkumiyet kararının bugün açıklanan 140 sayfalık gerekçesinde, Fininvest'in yaptığı yolsuzluktan Başbakan Silvio Berlusconi'nin de sorumlu olduğu belirtilerek, "Yolsuzluktan Berlusconi de eşit düzeyde sorumludur" ifadesine yer verildi.

Milano Mahkemesi yargıçlarından Raimondo Mesiano tarafından kaleme alınan gerekçeli kararda, Fininvest'in Mondadori Yayınevi'ni yolsuzluk neticesinde ele geçirdiği hatırlatılarak, "Yapılan yolsuzluktan holding sahibinin de aynen sorumlu tutulması gerektiği" savunuldu.

{jumi [google/code.html]}

Karara göre Fininvest'in, Mondadori Yayınevi'ni ele geçirirken usulsüzlük yaparak mağdur ettiği Carlo De Benedetti başkanlığındaki CIR holdinge 750 milyon Euro tazminat ödemesi gerekecek.

"BAŞBAKANA KARŞI DARBE GİRİŞİMİ"
Fininvest, Milano Mahkemesi'nden çıkan mahkumiyet kararını temyize götüreceğini açıklarken, Berlusconi'ye bağlı gazetelerden Il Giornale'nin, yargı kararını, "Başbakana karşı darbe girişimi" olarak nitelemesi dikkati çekti.

Il Giornale gazetesinde yayımlanan yorum yazısında, çarşamba günü Anayasa Mahkemesi'nin dokunulmazlık yasası konusundaki kararının açıklanmasının beklendiği de anımsatılarak, İtalya'da bazı yargı mensuplarının Başbakan Berlusconi'yi iktidardan uzaklaştırmak için yargıyı siyasete alet etmekte oldukları öne sürüldü.

Kabine üyelerinin bazıları Berlusconi'yi desteklemek amacıyla miting düzenleme önerisinde bulunurken, merkez sağ iktidarın koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi ise gerekirse sandığa gitmekten çekinmeyeceklerini kaydetti.

AA