Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki üst düzey liderlerinden Mahmud Zahar, İsrail ile Hamas arasında gerçekleşen antlaşmada, Jimmy Carter'ın önemli bir rolü olduğunu açıkladı. İsrail ile Hamas arasında gerçekleşen antlaşma 20 kadın Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasına karşılık İsrail'e, kaçırılan askeri Gilad Şalit'in görüntülerini içeren videonun verilmesini içeriyordu.

Londra'da Arapça yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesine açıklama yapan Zahar, İsrail'in taraflar arasındaki görüşmelerde eski ABD başkanının aktif bir rol alması talebinde bulunduğunu ifade etti.

İsrailli asker Gilad Şalit 25 Haziran 2006'da Gazze Şeridi ile İsrail sınırında, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugaylarının yanı sıra Halk Kurtuluş Cephesi ile İslam Ordusu militanlarının düzenlediği ortak operasyonla kaçırılmıştı. Bu sırada çıkan çatışmalarda 2 İsrail askeri ile 2 Filistinli militan ölmüştü.

Hamas, o zamandan sonra, Uluslararası Kızılhaç yetkililerinin ziyareti de dahil, İsrailli askere herhangi bir erişim imkanına izin vermemişti.

{jumi [google/code.html]}

Haziran 2008'de bölgeyi ziyareti sırasında Gazze Şeridi'ne de geçen Jimmy Carter, Şalit'in babası tarafından kendisine verilen bir mektubu Gilad Şalit'e ulaştırılmak üzere Gazze'de görüştüğü Hamas yetkililerine iletmişti.

Söz konusu anlaşmayla kaçırılan askerle ilgili olarak Hamas ile İsrail arasında dolaylı görüşmeler yoluyla ilk değiş tokuş da yapılmıştı.

1985 yılında İsrail, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi tarafından Lübnan'da kaçırılan 3 askerinin karşılığında 1150 Filistinli tutukluyu serbest bırakmış, bırakılan bu isimlerin arasından, birinci intifada döneminde birçok Filistinli lider çıkmıştı.

İsrail, Ekim 2000'de Lübnan sınırında kaçırılan 3 askerinden geriye kalanlar ile yine kaçırılan bir İsrailli iş adamı karşılığında da 400'ü Filistinli olmak üzere 430'dan fazla militanı serbest bırakmış, ayrıca 60 Hizbullah militanının cesetlerini vermişti.

2006 yılında yine Hizbullah ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde, boğulup cesedi Lübnan'da bir balıkçı tarafından bulunan bir İsrailli sivilin cesedi ile bir Lübnanlı militan ve 2 arkadaşının cesedi takas edilmişti.

2006 yılında kaçırılmaları, İsrail ile Hizbullah arasında bir aylık savaşa neden olan 2 İsrail askerinin kalıntıları da 5 Lübnanlı ve Filistinli tutuklu karşılığında geçen yıl teslim edilmişti.

AA