-TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İDK Başkanı Açık:- 'Kadın, maalesef ekonomide ve sosyal hayatta hala hayal ettiğimiz konumda değil. Bu alanda hala yapılacak çok şey, atılacak çok adım var'- 'Kadınlar üst yönetimde yer almakta, ekonomik ve sosyal kaynaklara ulaşmada hala dezavantajlı durumda'

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İş Dünyasında Kadın Komisyonu (İDK) Başkanı Yasemin Açık, "Kadın, maalesef ekonomide ve sosyal hayatta hala hayal ettiğimiz konumda değil. Bu alanda hala yapılacak çok şey, atılacak çok adım var. Kadınlar üst yönetimde yer almakta, ekonomik ve sosyal kaynaklara ulaşmada maalesef hala dezavantajlı durumda." ifadelerini kullandı.

TÜRKONFED'den yapılan yazılı açıklamaya göre, üyesi olan 39 kadın derneğiyle Türkiye'nin en büyük örgütlü kadın gücü olan TÜRKONFED, "Birleşmiş Milletler (BM) 62'nci Kadının Statüsü Komisyonu" toplantıları kapsamında, UN Women iş birliğinde New York'ta düzenlenen "WEPs Hareketi-Bilgi Aktarımı ve Network Etkinliği"ne ev sahipliği yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İDK Başkanı Yasemin Açık, İDK'nın Türkiye'de kadın konusunda yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Açık, İDK olarak, kadınların toplumdaki sosyal ve ekonomik konumunu güçlendirme, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ile mücadele etme ve kadın istihdamını artırma konusunda çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadınların hayatın her alanına aktif ve etkin katılımını önemsediklerini belirten Açık, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kadın, maalesef ekonomide ve sosyal hayatta hala hayal ettiğimiz konumda değil. Bu alanda hala yapılacak çok şey, atılacak çok adım var. Kadınlar üst yönetimde yer almakta, ekonomik ve sosyal kaynaklara ulaşmada maalesef hala dezavantajlı durumda. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve bölgelerarası eşitsizliği azaltmak amacıyla, toplumun yarısını oluşturan kadınların, iş dünyasında daha etkin yer alabilmelerinin, bu sayede de sosyal hayatta çok daha güçlü var olabilmelerinin önü açılmalı."

TÜRKONFED İDK, BM WEPs Hareketi Etkinliği'ne Ev Sahipliği Yapacak!

- "Kadın güçlenirse, toplum güçlenir"

TÜRKONFED'e üye 40 bin şirketin "WEBs-Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri"ni imzalaması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Açık, kurumların ve şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği ile kadın ve aile dostu işletmeler olarak zihinsel bir dönüşüm başlatmaları gerekliliğine dikkati çekti.

Açık şunları kaydetti:

"TÜRKONFED olarak 'Kadın güçlenirse, toplum güçlenir' felsefesiyle hareket ediyoruz. Bu nedenle, geçen seneyi Türkiye'de 'Kadın Yılı' ilan ettik. Bu kapsamda pek çok ilimizde etkinlikler düzenledik, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta konumlarını güçlendirmek adına kanun koyuculara önerilerde bulunduğumuz İş Dünyasında Kadın raporumuzu yayınladık. Bu yıl ise yine aynı hedeflerle Türkiye'de üçüncü uluslararası kadın zirvesi düzenlemeyi planlıyoruz.

11 yılda 3 kez, İş Dünyası'nda Kadın adıyla kapsamlı raporlar yayınladık. Geçen hafta yayınlanan son raporumuz, '3'üncü İş Dünyasında Kadın: Sorunlar, Çözümler ve Öneriler'de cinsiyete duyarlı ücretlendirme, aile dostu şirketler, cinsiyet ve gelir vergi karşılaştırması, kayıt dışı istihdam için sosyal güvenlik sistemleri gibi pek çok konuda sorunları tespit ettik ve politika önerilerimizi ortaya koyduk. Bu konuda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yakın temas içindeyiz. Kadın işgücünü teşvik eden çözümler üretmeye ve kadın istihdamının artırılması adına önerilerimizin yeni uygulamalara dahil edilmesi için takipçi olmaya devam edeceğiz."

Verilen bilgiye göre, TÜRKONFED İDK Başkanı Açık ve beraberindeki heyet, BM temasları kapsamında, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, BM Türkiye Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ile ABD'nin önemli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle temaslarda bulundu.

Timetürk