Türk-Amerikan Toplumu’nun önde gelen aktivistlerinden basarılı iş adamı İbrahim Kurtulus Güney Kore Fahri Vatandaşı ilan edildi.

Türkiye ve Güney Kore arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinde köprü olması ve her iki toplumda yaşayan vatandaşların birbirlerinin kültürlerini tanıması için büyük bir gayretle çalışması nedeniyle bu ünvana layık görülen  Kurtuluş, fahri vatandaşlığa diplomatlar, din adamları, girişimciler ve kültür liderleri arasından seçildi.

5 Şubat günü Güney Kore Seoul Metropolitan Hükümeti Başkonsolosluğu konferans salonunda gerçekleşen törende, Güney Kore Büyükelçisi Korea yo-Sung Park ve Başkonsolos Consul Jin-Hong Rim  Kutuluş’a vatandaşlık belgesiyle birlikte bir de madalya takdim ettiler.

Madalyasını aldıktan sonra kısa bir demeç veren Kurtuluş, Güney Kore Fahri Vatandaşlığı’na getirilmesi dolayısıyla büyük bir memnuniyet ve şükran duyduğunu söyleyerek,  bu ünvanla onurlandırılmanın kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Kurtuluş  “Türkiye ve Kore vatandaşlarının dostluk ilişkileri Kore savaşında omuz omuza mücadele ettikleri zamanlardan bugüne kadar uzanmıştır. Bu dostluk ve dayanışmanın ilerleyen zamanlarda da güçlenerek devam edeceğinden hiçbir şüphem yoktur” diyerek sözlerine son verdi.

Türkiye’nin Newyork Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Başkonsolos Yardımcısı Reyhan Özgür’ün de katıldığı törende Kurtuluş’un yakınları ve arkadaşları da hazır bulundu.

Törenden sonra İbrahim Kurtuluş adına Ali Baba Restoran’da bir yemek düzenlendi.