New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 28 Kasım’da başlayan Rıza Sarraf’ın tanık, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da sanık olarak yargılandığı hızlandırılmış duruşmaların sonuna gelindi.

Dördüncü haftasına girilen duruşmalarda tutuklu olarak yargılanan Atilla’nın üç gündür süren savunması sona erdi.

Bugün yapılan duruşmanın sabahki oturumda Atilla’nın savcılık tarafından yapılan çapraz sorgusu tamamlandı. Daha sonra Atilla, kendi avukatı Cathy Fleming’in sorularını yanıtladı.

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, savunma ve iddia makamı son kez kapanış konuşmalarını yapacak.

Hakim Richard Berman’ın yarın sabah duruşmalarla ilgili jüri heyetini bilgilendirmesi ve dosyayı teslim edip karar için yetkilendirmesi bekleniyor.

Bu aşamadan sonra söz sırası on iki kişilik jüri heyetinde olacak. Jüri heyeti Atilla’nın suçlu olup olmadığına karar verecek.

Jüri hakimin kendilerine yetki vermesinden itibaren kararını hemen verebilir. Ancak, eğer oy birliği sağlanamaz ve görüş ayrılıkları olursa karar süreci uzayabilir.

Hakim Berman jürinin kararı sonrasında ileri bir tarihte yapılacak duruşmada, eğer suçlu bulunursa Atilla ve suçlamaları kabul eden Sarraf’ın alacağı cezaları belirleyecek.

Atilla’nın jüri heyeti tarafından suçsuz bulunması halinde sadece hakkındaki suçlamaları kabul eden Sarraf’ın alacağı cezanın belirlenmesi için karar duruşması yapılacak.

VOA