New York’un en kalabalık terminali Port Authority’nin yer altı yaya bağlantı tünelinde kendi yaptığı boru bombasıyla üç kişinin hafif yaralanmasına neden olan Akayed Ullah’la ilgili soruşturma sürüyor.

Ullah’ın tedavisi dün yaralı olarak kaldırıldığı Bellevue Hastanesi’nde devam ederken, güvenlik güçleri terör zanlısının ifadesini almaya devam ediyor.

Ullah’ın dün yapılan ilk sorgusunda saldırı için IŞİD’den doğrudan emir değil, ilham aldığını söylediği belirtildi. Ullah’ın saldırı girişimini de Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik hava saldırılarına kızdığı için hayata geçirdiğini ifade ettiği kaydedildi.

Bu arada Ullah’ın Bangladeş’te yaşayan 25 yaşındaki eşi Jannatul Ferdous Jui’nin, Dakka’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınıp sorgulandığı açıklandı.

Ullah’ın Bangladeş’te karısıyla birlikte yaşayan altı aylık bir oğlu olduğu da belirtildi. Bangladeş medyasına göre, Ullah’ın Dakka’da yaşayan anne ve babası Julfiqar Haider’le Mahfuza Akhter de gözaltına alınıp sorgulandı. Ullah’ın en son altı ay önce ülkesi Bangladeş’e yeni doğan oğlunu ziyaret için gittiği bildirildi. 20 yaşında ABD’ye göç eden Ullah’ın Bangladeş’te herhangi bir sabıka kaydı olamadığı bilgisi verildi.

Ullah teröre destek vermekle suçlandı.

New York Polis Teşkilatı (NYPD), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 27 yaşındaki Ullah’ın, tereöre destek vermek, terör tehdidinde bulunmak ve silah sahibi olmakla suçlandığını belirtti. Ullah’a yönelik federal suçlamaların da daha sonra duyurulması bekleniyor.

NYPD'de Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi Müdür Yardımcısı John Miller CBS kanalına yaptığı açıklamada, Ullah’ın saldırıdan önce polisin ya da FBI’ın radarında olmadığını söyledi.

VOA