New York’ta devam eden 'ABD Hakan Atilla'ya karşı' davasının ikinci tanığı eski CIA görevlisi David Cohen, "İran'ın yaptırımları atlatmak için 'aldatıcı uygulamalara' başvurduğunu Atilla'ya bildirdiğini" savundu.

Eski Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı dava devam ediyor. Duruşmanın ikinci gününden itibaren Türk ve İranlı iş adamı Rıza Sarraf ifade vermişti. Bugünkü duruşmada ise davanın diğer tanıkları dinleniyor.

CIA , David Cohen, ile ilgili görsel sonucu

'ABD'NİN PARA AJANI'

Sarraf'tan sonra ikinci tanık olarak kürsüye eski CIA Direktör Yardımcısı ve Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen gelmişti. 'ABD'nin para ajanı' lakabıyla tanınan Cohen, bugünkü duruşmada ifade vermeye devam ediyor.

Duruşmayı izleyen ABD'li gazetecilerin aktarımına göre bugünkü duruşmadan gelişmeler şöyle:

  • David Cohen, 2012’nin Eylül ayında Türkiye’de Halkbank’ı ziyaret ettiğini söyledi.
  • Cohen “Bazen Atilla ve Aslan, Türkiye ile İran arasındaki coğrafi, kültürel ve tarihsel bağlara dikkat çekerek, iki ülke arasında ‘sağlam’ bir ticaret olduğunu söylüyordu. Yani, yaptırımları uygulamanın zorluklarını açıklamak amacıyla… Savcı,  Cohen’e “Atilla ve Aslan’ın altın ticaretinden hiç bahsedip bahsetmediğini” sordu. Cohen, bu konunun “sık sık” gündeme geldiğini savundu.
  • 14 Mart 2012 tarihinde ABD Hazine Bakanlığı'ndaki ofisinde düzenlenen toplantıyla ilgili konuşan David Cohen “Atilla ve Aslan vardı. Bakanlıktan başka kimlerin katıldığını hatırlamıyorum.” dedi.
  • David Cohen, İran’ın yaptırımları atlatmak için “aldatıcı uygulamalara” başvurduğunu Atilla’ya bildirdiğini savundu. Cohen “Esasen, yaptırımları atlatanlarla mücadele etmenin yolu, kimlerle iş yaptığınızı bilmekten geçer.” dedi. Cohen, Halkbank’ın sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyanın diğer yerlerinde birlikte çalıştığı tek banka olmadığını söyledi.
  • Cohen, "(Dönemin) Başbakan yardımcısı Ali Babacan Türkiye'nin yaptırımlarımızı açıkça ihlal eden uygulamalara karıştığını açık açık ilan etmişti" dedi.
 

HAZİNE BAKANLIĞI DÖNEMİNE İLİŞKİN TANIKLIK YAPIYOR

Şu an avukat olan Cohen'in ABD Hazine Bakanlığı’ndan önce Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı olarak çalıştığı bildirildi. Cohen’in Hazine Bakanlığındaki bu görevine ilişkin tanıklık yaptığı açıklandı.

SARRAF 'BİRİ BENİ ÖLDÜRMEK İÇİN TALİMAT ALDI' DEMİŞTİ

Sarraf dünkü son ifadesinde çarpıcı iddialarda bulunmuştu. ABD’de kaldığı ilk hapishanede, birisinin kendisine saldırdığını ve öldürmeye çalıştığını iddia eden Sarraf, "İşbirliği yaptığım için bana saldırdı ve beni öldürmek için talimat aldı" demişti.

new york court ile ilgili görsel sonucu