New York'taki davada çizdiği resimlerlerle tarihe not çizen Türk ressam duruşmalarla ilgili izlenimlerini anlattı

ABD’de süren Reza Zarrab’la ilgili davanın birçok çizimi, New York’ta yaşayan ünlü karikatürist-ressam Necdet Yılmaz’a ait.

New York, Ressam,necdet yılmaz ile ilgili görsel sonucu

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Yılmaz’ın ilk karikatürü 14 yaşındayken Gırgır dergisinde yayınlandı. 2003’te Uluslararası Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda ve Londra Metrosu Afiş Yarışması’nda birincilik, Amerikan İllüstratörler Derneği’nde altın madalya kazandı. Necdet Yılmaz duruşma izlenimleri Hürriyet'te Razi Canikligil imzalı haberde özetle şöyle anlattı:

“İlk gün Reza Zarrab’ın üzerinde mahkûm elbisesi vardı. Tanık sandalyesinde ayakta yemin ettirildi. Sonra şirketlerinin nasıl çalıştığı sorulunca Harvard’da ekonomi profesörü edasıyla çizimini yaptı. Bugünün sembol resmi olacağı için bu sahneye yoğunlaştık.

- Hakan Atilla sakinliğini bütün duruşmalarda korudu. Zarrab’la bir ses kaydı dinlenirken telefon bağlantısı öncesi neşeli bekleme müziği çalınca ilk kez onun da yüzünde bir gülümseme belirdi.

- Akşam 5’e doğru savcının bitmeyen sorularından dolayı salondaki yorgun havayı hisseden Yargıç Richard Berman artık sona erdirmesini, çünkü buranın bir Türk hamamına döndüğünü söyleyince Türk izleyiciler kahkahalarla güldü.

- İzleyicilerin arasında New York’a turist olarak gelip, gelmişken bu davayı izleyenler de var.