New York'ta tutuklu bulunan Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları bugün başlayacak jürili duruşmanın iki hafta ertelenmesini talep etti, savcılık ise savunmanın bu talebine itiraz etti.

Atilla'nın tek başına yargılanacağı davada jüri seçiminin tamamlanması ve Yargıç Richard Berman'ın duruşmanın bugün TSİ ile 17:30'da başlayacağını açıklamasının ardından sanık Atilla'nın avukatları mahkemeye sundukları dilekçede duruşmanın iki hafta ertlenmesi talebinde bulundu. 

'KASITLI STRATEJİ İZLENİYOR' İDDİASI

Duruşmanın ertelenmesi talebine gerekçe olarak ise 'savcılığın son dakikada çok sayıda belge sunması' ve yine 'son dakika delil bombardımanı ile sanığın duruşmaya hazırlığını engellemek için kasıtlı bir strateji izlediği' iddiası savunuldu. 

'ADİL YARGILAMA SÜRECİ TEHLİKEYE ATILIYOR' 

Savcılığın '6 Kasım'da başlayıp 18 Kasım'dan itibaren her gece geç saatlerde binlerce sayfa mahkemeye belge sunduğu' belirtilen dilekçede, sanık Atilla'nın 'adil yargılanma sürecinin tehlikeye atıldığına' iddia edildi. 

KARAR BUGÜN AÇIKLANACAK

Savcılık da mahkemeye bir dilekçe sunarak, savunma tarafının duruşmanın iki hafta ertelenmesi talebine itiraz etti.  Mahkeme ise bugün başlaması planlanan jürili duruşma öncesi taraflarla görüştükten sonra kararını açıklayacak. 

18 JÜRİ ÜYESİ SEÇİLDİ

Atilla'nın avukatlarının talebi kabul edilmezse jürili duruşma hemen başlayacak. Duruşma için 12 asıl 6 yedek olmak üzere 18 jüri üyesi belirlendi. 

Jüri üyelerinin isimleri ise gizli kalacak. Yargıç Berman daha önce mahkeme çevirmenlerinden dava hakkında bilgi alınmak istenmesi üzerine jürilerin isimlerinin gizli tutulmasını teklif etmişti.

Jüri üyelerinden ayrıca duruşma süresince davaya ilişkin medyada yer alan haberleri hiçbir şekilde takip etmemeleri ve dava hakkında hiç kimseyle konuşmamaları istendi.

Ayrıca jüri üyelerinden Hakan Atilla'nın suçlu olup olmadığına sadece kendilerine sunulacak kanıtları değerlendirerek karar vermeleri talep edildi.