Amerika’nın ve belki de dünyanın tarihini değiştiren 2001’deki saldırıların üzerinden 16 yıl geçti. Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı Pentagon’a uçaklarla düzenlenen saldırılarda 3 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Saldırıların yıldönümünde her yıl olduğu gibi hayatını kaybedenler düzenlenen törenlerle anıldı.

Pentagon’da ve Beyaz Saray’da anma törenleri düzenlendi.

Beyaz Saray’daki törende Başkan Donald Trump ve eşi Melania de hazır bulundu.

Donald Trump ilk defa 11 Eylül anma törenlerinde Başkan olarak yer aldı.

Anma töreni yerel saatle sabah 8:40’da, ilk uçağın Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptığı saatte yapıldı. İkinci uçak da 23 dakika sonra Dünya Ticaret Merkezi’ne çarpmıştı.

Trump, daha sonra Pentagon’da düzenlenecek törene de katılacak. Pentagon’a uçağın çarpması sonucu da uçaktaki yolcuların yanısıra 125 kişi de hayatını kaybetmişti.

Başkan yardımcısı Mike Pence de kaçırılan bir başka uçağın düştüğü Pennsylvania’ya giderek anma törenine katılacak.

New York’ta da saldırılarda hayatlarını kaybedenler için anma töreni düzenlenecek.

2001’in 11 Eylül’ünde kaçırılan 4 uçaktaki kişilerle birlikte toplam 3 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırılar sonucunda Dünya Ticaret Merkezi’nin iki kulesi yıkılmıştı.

Image result for 9/11

Amerikalı yetkililerin saldırının mimarı olarak nitelediği Khalid Sheikh Muhammed Pakistan’da 2003 yılında yakalanmıştı. Muhammed Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutuluyor. Saldırıların El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in onayıyla yapıldığı düşünülüyor. Ladin de Mayıs 2011’de Amerikalı komandoların operasyonu sonucu Pakistan’da kaldığı evde öldürülmüştü.

An American flag is left at the North pool memorial site before a commemoration ceremony for the victims of the September 11 terrorist attacks at the National September 11 Memorial, September 11, 2017 in New York City. (AFP Photo)

VOA