Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen fakat ardında büyük bir dolandırıcılık hikayesi bırakarak fiysakoyla sonuçlanan Fyre Festival için yürütülen adli süreçte kurucu Billy McFarland tutuklandı.

New York Güney Bölgesi Savcılık ofisinden Joon Kim tarafından hazırlanan iddianameye göre festivalin organizatörü Billy McFarland, şirketi Fyre Media‘ya toplam 1,2 milyon dolar destek veren iki yatırımcıyı dolandırmakla suçlanıyor.

Billy McFarland
Billy McFarland

Aralarında sahte bilançolar düzenlemek ve teminat yerine kullanılan sahte hisse senetleri basmak gibi suçlar içeren iddianame mahkeme tarafından kabul edilirse McFarland, federal bir hapishanede 20 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

New York’ta açılan ceza davası dışında, iddianeme sürecinin tamamlanması beklenen toplu davalar ve festivalin diğer kurucu ortağı rapçi Ja Rule hakkındaki kamu davası ise ayrıca ilerlemeye devam ediyor.

Büyük çaplı bir sosyal medya ve tanıtım dolandırıcılığı olarak da anılan Fyre Festival vakasında, Billy McFarland’ın bilet satışlarından ve yatırımcılardan 190 milyon dolar gelir elde ettiği iddia ediliyor.

Bella Hadid, Emily Ratajkowski, Hailey Baldwin ve Alessandro Ambrosio gibi dünyaca ünlü isimler festivalin reklam yüzü olmuştu.

6df39163-b4f3-4b91-a7ac-0f0937a3e76c.jpg