Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Ali Koçak, Türkiye'nin stratejik bir merkez (hub) olduğunu belirterek, "ABD'li iş adamları Türkiye'yle ticari ilişki kurduğu zaman Türkiye'nin bölgesiyle de ilişkiye giriyor. Dolayısıyla Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine de açılabiliyor" dedi.

Koçak, TACCI'nın ABD'nin New Jersey eyaletinde düzenlediği iftar programında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Image result for Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI)Türkiye'nin stratejik bir merkez (hub) olduğunu belirten Koçak, ABD'li iş adamlarının Türkiye'yle ticari ilişki kurduğu zaman Türkiye'nin bölgesiyle de ilişkiye girdiğini, dolayısıyla Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine de açılabildiğini ifade etti. 

Stratejik merkez olmanın Türkiye'nin önemini arttırdığına dikkati çeken Koçak, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye sıkıntılı zamanlar yaşadı, FETÖ olayları Türkiye'yi sarsmaya çalıştı. Ancak, Türkiye, geçmişi ve güçlü bir ülke olması sayesinde bunların üstesinden gelerek daha iyi bir duruma geldi. Amerikalıların da Türkiye'ye yatırım yapmak istediklerini görüyoruz. Yatırımın yapılabilmesi için istikrar önemlidir. Şu anda Türkiye'de istikrarın daha hızlı arttığını görüyoruz. Bu da Türkiye'nin önemini artırıyor."

Koçak, Türkiye'nin dinamik ve güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkiler arttığının altını çizdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2010-2016 yılları arasında yüzde 90'a yakın artış gösterdiğine dikkati çeken Koçak, şu anda ABD'nin de yatırım açısından Türk şirketleri için uygun olduğunu dile getirdi. 

Koçak, 2002'de ABD'de kurulan TACCI'nın amacının Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkileri arttırmaya destek olmak ve Türkiye'den gelen iş adamlarıyla firmalara ABD'de yol göstermek olduğunu kaydetti. 

Türkiye'den 13 ticaret odasının ve 100'e yakın şirketin TACCI üyesi olduğu bilgisini paylaşan Koçak, hedeflerinin ABD ile Türkiye arasındaki ihracatı ve ithalatı arttırmak olduğunu bildirdi.

Koçak, Türkiye'den gelen heyetlere hukuksal destek veren TACCI'nın, ABD'de muhasebe ve finans konularında da Türk üyelere yardımcı olduğu belirtti. 

Ayrıca, TACCI'nın Türk üyeleriyle ABD'li firmaları bir araya getirdiğini ve ortaklık yapmalarına destek olduğunu ifade eden Koçak, TACCI'nın ABD'de Türk-Amerikan toplumuna ve üyelerine çeşitli etkinlikler düzenlediğini de sözlerine ekledi.

AA