Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunda, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Programa New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu katıldı.


Başkonsolos Yalçın burada yaptığı konuşmada, "Bugün Türk milletinin vatan sevgisinin sınandığı Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünü onur ve gururla kutlarken vatanımız için canlarını sakınmadan feda eden tüm şehitlerimizi anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz." dedi.

Yalçın, "Çanakkale Zaferi’ni andığımız bu gün, aynı zamanda I. Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşımızda, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörizmle mücadelede ve son olarak 15 Temmuz darbe girişiminde demokrasimizin bedelini canlarıyla ödemiş şehitlerimizi de anıyoruz." şeklinde konuştu.

Yalçın, Türk Dışişleri Bakanlığının, 28 ayrı terör saldırısında 42 diplomatını şehit verdiğini hatırlattı.


Büyükelçi Sinirlioğlu, Çanakkale Zaferi'ni "varoluş ve dirilişin sembolü" şeklinde tanımladı.

Sinirlioğlu, "Çanakkale Savaşları, topraklarımızda mücadele eden tüm milletlerin tarihlerinde müstesna bir yere sahiptir. On binlerce şehit verilen Çanakkale, savaşların da centilmence yapılabileceğini, düşmana insanca ve merhametle yaklaşılabileceğini göstererek de tarihe geçmiştir." diye konuştu.

Şehitler Günü’nün dışişleri camiası için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Sinirlioğlu, "Barış için görev yapan diplomatlar sadece Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ettikleri için şehit edilmiştir." dedi.

Programın devamında, Çanakkale Zaferi ve Dışişleri Bakanlığı şehitleri hakkında görsel gösterildi. Daha sonra, Atatürk Okulu öğrencileri Şehitler Günü’nü vurgulayan şiirler okudu.

AA