Türkiye kökenli Yahudileri kurdardıkları için bazıları onları “Türk Oskar Schinderler” olarak adlandırırlar.

Necdet Kent ve Selahattin Ülkümen İkinci Dünya Savaşı sırasında görev yapan iki kahraman Büyükelçi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’nin Marsiyla Büyükelçisi olan Necdet Kent ve Rodos Büyükelçisi Selahattin Ülkümen olağanüstü girişimleriyle bulundukları bölgedeki birçok Yahudinin hayatını kurtardılar.

Desperate hours – Ümitsiz Saatler adlı filmin gösterimi Türk dostu avukat Mark Meirowitz'in girişimleriyle 17 Ocak 2010’da, Manhattan’da öğleden sonra saat 6:30’da gerçekleştiriliyor. (Detaylar aşağıda verilmiştir).

Film gösterimi etkinliğinde ayrıca saygıdeğer film yapımcısı Victoria Barrett  da hazır bulunacaktır.

Çekimleri beş farklı ülkede yapılan “Ümitsiz Saatler” adlı film, Türkiye tarafından soykırımdan kurtarılan Yahudilerin bilinmeyen hikayesini konu ediniyor. Türk diplomatlarının kendi hayatlarını riske atarak toplama kamplarına sevk edilen Yahudileri kurtarışını konu eden film, Nazi Almanya’sının profesörleri sınır dışı ettiği tarihlerde Türkiye’nin bu bilim adamlarına kucak açtığı periyoda ışık tutan bir yapıt. Film ayrıca o sıralar İstanbul’da bulunan ve sonraları Papa John XXII ünvanına kavuşacak olan Başpiskopos Angelo Roncalli’nin gelecekte İsrail’e liderlik edecek olan şahsiyetlerle birlikte yürüttüğü faaliyetlere ışık tutuyor. Ümitsiz Saatler, o dönemde toplu olarak imha edilme politikalarına maruz kalan Yahudilerin Müslüman, Hristiyan ve Yahudi aktivistlerin işbirliğiyle kurtarılmalarını konu ediniyor. Film Birleşik Devletler’de PBS tarafından gösterime sunuldu ve çeşitli ödüllere layık görüldü

Ümitsiz Saatler, Amerikalı, İsrailli, Türk ve İtalyan tarihçilerinin katkılarıyla ve Yahudi soykırımına tanıklık etmiş, hayatta kalmayı başaran Holokost kurbanlarıyla yapılan söyleşiler temel alınarak hazırlan bir eser.

Bir zamanlar milyonlarca insan dünyanın gözleri önünde katledilirken, bazı hükümetler ve bireyler attıkları cesur adımlarla insanlığın Nazilere karşı koyacak gücü olmadığı efsanesine son verdiler. Lütfen bu önemli etkinlikte bizlere katılın ve Türk diplomatlarının gösterdiği kahramanlıklara tanıklık edin.

Adres:  Congregation Kehilath Jeshurun, 125 East 85th Street, between Park and Lexington Avenues, Manhattan

Date: 17.01.2010  18:30

Ücret: Etkinlik ücretsizdir ve hafif içecek ikram edilecektir. Katılım için rezervasyon gerekli değildir.

Bilgi için: Mark Meirowitz, Mark@Meirowitz.com veya 212-918-0645