Güney Kore'den ABD'ye gelen Yongho ve Soonhee Kim çifti geçtiğimiz kış Long Island'da bir pedikür salonu açmışlar. Fakat büyük bir borç yükü altına giren çift Long Beach'teki salonun kirasını ödeyemedikleri için aleyhlerinde açılan bir dava ile mücadele ediyorlar. Ekonomik krizin vurduğu çift ayrıca Oakland Gardens, Queens'te oturdukları dairenin kirasını da ödeyemez hale gelmişler.


25 Şubatta kapıları önüne 20 yaşındaki kızları için bir not bırakan Koreli çift, üzerlerine benzin dökerek kendilerini ateşe verdiler. Polise göre çıkan yangın sonucu Koreli çift hayatını kaybederken kiraladıkları ev de yangından büyük zarar gördü.
Bay Kim'in kayınbiraderi Chi Kun Park, "Kim ailesinin umudu tamamen tükenmişti" dedi.

Ekonomik darboğaz etkisini Birleşik Devletler'deki tüm topluluklar üzerinde gösteriyor fakat Kore göçmenleri ve Koreli Amerikalılar krizin kendi toplumlarınını çok daha ağır bir şekilde etkilediği görüşündeler.

Kore Başkonsolosluğundan verilen bilgiye göre 2009 yılında Koreliler arasında yaşanan intihar vakaları geçen yıla oranla iki kattan daha fazla artış gösterdi. En son intihar vakası ise, Flushing, Queens'te meydana gelen ve kendisini evinde asan 30 yaşlarında bir kadının intiharıydı.

Kore Başkonsolosu Kyungkeun Kim Koreli-Amerikan toplumu içerisindeki intihar vakalarının ulaşabildikleri istatistiklerden iki kat fazla olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Birleşik Devletler'de Korece yayın yapan bir gazete, The Korea Times, 2009 yılında New York'ta en azından 36 Korelinin intihar ettiğini duyurmuştu.

Koreli vatandaşlar arasında artış gösteren intihar eğilimi nedeniyle alarma geçen Koreli Toplum önderleri ve yetkililer ise ortaya çıkan durumun sebeplerinin birçok etkene bağlıyorlar. Ekonomik ve Akademik başarının Koreliler için olağanüstü öneminin altını çizen Kore kökenli bir doktor, bu sahalarda meydana gelen başarısızlıkların Kore kökenli Amerikalıları derinden etkilediğini ve intihar eyilimi oluşturduğunu söylüyor.

Kore Toplumu Dernekleri intiharları önlemek amacıyla New York ve New Jersey'de seminerler düzenliyorlar. Aslına bakılırsa Kore kökenli Amerikalılar intihar eyilimde meydana gelen artış açısından yanlız sayılmazlar. İrlanda kökenli Amerikalılar da İrlandalı göçmenler arasında yaygınlaşan intihar vakalarını önlemek amacıyla adımlar atmaya başlamışlardı.

Diğer taraftan, New York şehrinde meydana gelen intihar vakalarının toplam sayısında belirgin bir düşüş gözlendi. 2008 yılında aylık bazda 39 intihar gerçekleşirken 2009 yılında bu rakam aylık ortalama 34 intihar vakası seviyesine geriledi.

Turkishny.com