New York Eyalet mahkemeleri yılı 4.7 milyon dava sayısıyla kapatıyor.

Bu rakam şimdiye kadar gözlenmiş en yüksek istatistik. Uzmanlara göre mahkemelerde meydana gelen bu yoğunluk kötü giden ekonominin gecikmeli yansıması. Ekonomik kriz etkisini yitiriyor gibi gözüksede ekonomik problemlerin suç oranlarına ve açılan dava sayısına etkisi giderek belirginleşiyor.

New York'taki durum ülkenin tamamı için bir şablon mahiyetinde. Yeni istatistiklere göre New Yorklu yargıçlar finansal durumun kötü olmasının direkt sonuçlarından olan ödenemeyen borçlar ya da feshedilen anlaşmalar ile ilgili davalarla değil aynı zamanda kötü ekonomik durumun dolaylı yollardan ortaya çıkardığı aile içi şiddet ve benzeri davalarla da boğuşmak zorunda kalıyorlar.

2009 yılında yaşanan kontrat anlaşmazlıkları önceki döneme göre yüzde 9 artış gösterdi. Ülke genelinde ipoteğe verilen ev sayısı ise 48,127 ile yüzde 17 artış gösterdi. Ülke genelinde aile içi şiddet ile ilgili dava sayısında yüzde 18'lik bir artış gözlenirken, cinayet ve benzeri ciddi suçlar düşük seviyelerde seyretmeye devam etti.

Yargıçlar ve avukatlar ekonomik durumun kötü olduğu zamanlarda keskin artış gösteren turnike üzerinden atlama ya da küçük çaplı hırsızlık gibi düşük düzeyli suçlarla da daha fazla meşgul olmaya başladılar.

Floridalı yetkililer bu yıl ipotek ile ilgili davaların sayısının 400,000'e ulaştığını ve bu rakamın 2006 yılındaki verilere göre yüzde 446 oranında bir artış anlamına geldiğini söylüyorlar. Arizonalı yetkililerse mahkeme kararıyla icra uygulanması ile ilgili davaların sayısında geçen yıla göre üç kat artış olduğunu belirtiyorlar.

New Hampshire Yüksek Mahkemesi Başyargıcı John T. Broderick, "New York'ta olup bitenler tüm ülkede olanları resmediyor. Etrafımızda gördüğümüz şeyler heryerde yaşanıyor" derken, hafif suçlar, boşanma ve aile içi şiddet davalarında meydana gelen artışın ekonomik problemler yüzünden ortaya çıktığına işaret ediyor.

Mahkeme yetkilileri yaşanan yoğunluğun henüz ilk dalga olduğunu ve ekonomik krizin oluşturduğu sosyal problemlerin kendisini gecikmeli olarak göstermeye devam edeceğini vurguluyorlar. İş anlaşmazlıkları, ipotek, icra ve aile içi anlaşmazlıklarla ilgili davaların sayısının hızla arttığını belirten mahkeme yetkilileri, bu durumu ekonomik daralmanın bedellerinden biri olarak açıklıyorlar.

Turkishny.com