New York'ta toplanan binlerce Filistin taraftarı gösterici İsrail'in Gazze şeridine düzenlediği yıkıcı saldırıların birinci yılını protesto etti.

Müslüman, Hristiyan ve Musevi insan hakları savunucusu eylemciler Tel-Aviv rejiminin Gazze'de düzenlediği 3 hafta süren operasyonu protesto ederek Dünya'yı İsrail'in Gazze'de Filistinlilere karşı işlediği suça karşı durmaya çağırdı.

New York Hahambaşı Joseph Cohen, "Şimdi Filistinlilerle birlik olmanın tam zamanı. İsrail'deki rejim sadece Filistinlilerin değil aynı zamanda Yahudilerin de düşmanıdır" dedi.

Tel Aviv yönetiminin geçen yıl 27 Aralıkta "meşru müdafa" olduğunu ileri sürdüğü Gazze'de gerçekleştirilen askeri operasyonda çoğu kadın ve çocuk 1400 Filistinli hayatını kaybetmişti.

3 hafta süren askeri operasyon nedeniyle binlerce kişi yaralanmış, evleri zarar gören 60800 Gazzeli sivil başka yerlere taşınmak zorunda kalmışlardı. Aylardır izole edilen Filistin halkı için 3 hafta süren savaşın getirdiği tahrip Gazze'de meydana insani krizin tetikleyicisi olmuştu.

İsrail yönetimi tarafından düzenli olarak yalanlanmasına rağmen, İsrailli askerler Filistin şeridine en azından 20 adet fosfor bombası atıldığını itiraf etmişlerdi.

Geçen bir yıl süresince, Tel-Aviv yönetimi Gazze'de zarar gören evlerin tamiratına izin vermedi. Bağımsız Filistinli politikacı Mustafa Barghouti, "Gazze'de 25000 zarar görmüş bina var ve İsrail yönetimi Gazze'ye bir tutam çimento ya da küçük bir parça cam bile sokmuyor," diyor.

Turkishny.com