New York'ta bulunan "Aileler için Barınak" isimli kar amacı gütmeyen organizasyona sığınan 8,100 kişinin yüzde seksenini kayıt dışı göçmenler oluşturuyor.

Organizasyon için toplamda 28 dili akıcı olarak konuşabilen 23 avukat tam-zamanlı olarak çalışıyor.

Barınağa başvuranların çoğu eşlerinin kendilerine uyguladığı şiddet yüzünden evlerinden kaçıyorlar. Çoğunluğu kayıt dışı göçmenlerden oluşan başvuru sahipleri, sınır dışı edilme korkusuyla eşleri hakkında yasal işlem başlatamadıklarından böyle bir yolu tercih ediyorlar. Fakat, 1984 yılında kurulan ve şehrin dört bir yanına yayılan merkezlere gelen sığınmacılar, bu merkez yoluyla yasal bir statü kazanma ya da sığınma hakkı talebinde bulunma şanslarının olduğunu ve bu sırada kendilerinden intikam almaya çalışan eşleri tarafından Göçmenlik Uygulamaları yetkililerine ihbar edilemeyeceklerini öğreniyorlar. Bundan hariç olarak, New York Polisinin kendilerine başvuran aile içi şiddet mağduru kaçak göçmenleri ICE yetkililerine rapor etmediklerini de öğrenmiş oluyorlar.


Kar amacı gütmeyen organizasyonda çalışan avukatlardan biri olan Bayan Dinnerstein, "Aile içi şiddet mağdurları sınır dışı edilme korkusu nedeniyle eşlerini yasal kurumlara şikayet edemiyorlar. Bilmeleri gereken şu ki, böyle bir olasılık çok düşük," diyor.

Bu açıklama yeni başvuru yapan şiddet mağduru kadınların çoğunu rahatlatan cinsten. Dinnerstein, kendilerine başvuru yapan Meksikalı bir göçmenin, kendilerine yeşil kart sahibi erkek arkadaşı tarafından dövüldüğünü ve sınır dışı edilmekten korktuğu için olanları polise şikayet etmekten çekindiğini anlattığını söylüyor. Merkeze başvuran şiddet mağdurlarından biri, Kolombiya asıllı bir kayıt dışı göçmen ise kocasının kendisini dövdüğünü ve ayrılmaya çalıştığı sırada Ozone Park'taki evlerine Göçmenlik Uygulamaları yetkililerini çağırdığını söylüyor.

Bayan Dinnerstein New York dışına çıkmak isteyen kayıt dışı göçmenleri uyarıyor, "Bunu göçmenlik ile ilgili belgelerinizi tamamlamadan sakın yapmayın. Şehrin dışında, New York kurallarının geçerli olmadığını unutmayın."

AA