Brooklyn'de bir protesto düzenlemeyi planlayan bisiklet kullanıcıları yapacakları eylemi "özgürlük sürüşü" olarak adlandırıyorlar. Cumartesi akşamı Brooklyn'de çıplak protestoya hazırlanan bisikletçilerin eylemi hava muhalefetine takıldı. Belediye Başkanı Bloomberg tarafından bisikletliler için ayrılan yolun kaldırılmasını "özgürlük sürşü" olarak adlandırdıkları çıplak bisiklet turuyla protesto etmeyi planlayan bisiklet kullanıcıları, New York'u etkisi altına alan kar fırtınası yüzünden eylemlerini kalın giysilerle gerçekleştirdiler.

Üstüz protestoya hazırlanan bisikletçilerden bazılarının ceketleri üzerine plastik göğüsler iliştirdikleri gözlendi.

Onlarca bisikletli Brooklyn'deki Ortodoks Yahudi bölgesinden bisikletleriyle geçerek bisiklet yolunun kaldırılmasını protesto ettiler.

Protesto gösterisinin organizasyonunu üstlenen Heater Loop, yolun bölgede yaşayan Hasidik Yahudilerin "yeterli derecede örtünmemiş" kadın görmek istememeleri nedeniyle kaldırıldığını söyledi.

Bölgede yaşayan bazı Yahudiler ise konunun bisiklet kullanıcı kadınların bacakları ile ilgili değil, bisikletlilerin okul otobüsünden inen çocuklar için tehlike oluşturması nedeniyle olduğunu söylediler.


Protestocular kararı protesto için bölgeden bisikletleriyle üstsüz olarak geçmeyi planlıyorlardı fakat kar fırtınası bu kararlarını uygulamalarına engel oldu.

Bisikletçilerden bazılarının kalın giysileri üzerine iliştirdikleri plastik göğüsler aileleri ile birlikte Sinagog'daki Şabat ayininden dönen Yahudiler için pek eylenceli görüntüler değildi.

Turkishny.com