New York şehrindeki işsizlik oranı geçtiğimiz Kasım ayı itibarıyla yüzde 10 seviyesine düştü. Hukuk ve muhasebe şirketlerinin yaptıkları personel alımlarının bu düşüşte büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Eyalet yetkilileri yükselişi değerlendirirken, ekonomik kriz nedeniyle meydana gelen toplu işten çıkarma vakalarının artık son bulduğunu ve firmaların işe alım sürecine girdiklerini belirtiyorlar.

Eyaletteki işsizlik oranı yüzde 9'dan yüzde 8.6'ya düşerken, New York şehrindeki işsizlik oranı yüzde 10.3 seviyesinden yüzde 10 seviyelerine geriledi.


Diğer taraftan, Kasım ayı itibariyle 400,000 New York sakini hala iş aramaya devam ediyor. İşverenlerin Kasım ayında 10,700 kişilik pozisyon açtığını belirten yetkililer, bu sayının yeterli olmadığını belirtiyorlar. Son bir kaç ay içerisinde işsiz sayısında meydana gelen azalmayı, "insanların artık iş aramayı bırakması nedeniyle ortaya çıkan bir durum" olarak değerlendiren Mali Politika Enstitüsü'nden bir ekonomist, James Parrot, durumun mevcut halden daha kötü olmamasının tek sebebinin hükümetin teşvik programı olduğunu belirtiyor.

Enstitü tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapor, 419,000 New York Eyalet sakinin hükümetin teşvik programı sayesinde yoksulluğa düşmekten kurtulduğunu yazdı. Parrott, "Bu rakamın 250,000 civarındaki kısmı New York şehri sakinlerinden oluşuyor olacaktı," diye konuştu.

Yetkilileri endişelendiren başka bir durum ise büyük çaplı şirketlerin işçi çıkartmaya başlamaları. Büyük bir ilaç üreticisi olan Pfizer birçok bölgede işçi çıkartmaya devam ederken, eyaletin dört bir yanında merkezleri olan Penn Traffic adlı süpermarketler zinciri de üçüncü kez iflas muhafaza programına başvurdu. Penn Traffic geçen ay 53 mağazasını kapatarak 4000 çalışanın işine son vermek zorunda kalabileceğini açıklamıştı.

Turkishny.com