Öğretmen Birlikleri Koalisyonu ve yerel okul yöneticileri Çarşamba günü Vali David A. Paterson aleyhinde bir dava açtılar. Okullar için ayrılan milyonlarca dolarlık ödeneği tek taraflı olarak iptal eden Vali'nin bu eyleminin New York Eyalet Anayasası'na uygun olmadığı iddia ediliyor.

Albany Country'deki Eyalet Yüksek Mahkemesi'ne başvuran eğitimciler, New York Vali'sinin okullar için ayrılan ödeneği kesmeye hakkı olmadığını ve bu politikanın yasalara aykırı olduğunu iddia ettiler.


New York Eyalet Öğretmenler Birliği Başkan Yardımcısı Alan B. Lubin, "Bugün New York tarihinde kara bir leke olarak hatırlanacak. Vali'nin Eyalet tarafından okullar, programlar ve çocuklar için ayrılan paraya el koymasına şahit olmak üzüntü verici," dedi.

Diğer taraftan, ekonominin kötüye gitmesinden yakınan ve Eyalet gelirlerinin artış göstermediğinin altını çizen Vali Paterson, New York'un yıl sonuna kadar iflas bayrağını çekmemesi için böyle bir karar almak zorunda olduklarını açıklamıştı.

"New York'u iflastan kurtarmaya çalıştığım için dava ediliyorum. Bu kendi çıkarlarını New York Eyaleti sakinlerinin çıkarlarından üstün tutan insanlar tarafından yapılmış zavallı bir girişimdir. Açılan davanın içinde bulunduğumuz ekonomik darboğazdan çıkmamıza herhangi bir pozitif etkisi olmayacağı ortadadır," diyen Paterson ekonomik durumun vehametini şu sözlerle açıkladı, "Eğer önlem almazsak ay sonunda yapmakla yükümlü olduğumuz ödemelerimizi yapamayacak durumda olacağız."

Turkishny.com