Vali David. A. Paterson okullar ve yerel yönetimler için ayrılan 750 Milyon Dolarlık yardımı tek taraflı olarak askıya aldıklarını açıkladı.

Eylemin gerekliliğinin altını çizen vali, amaçlarının New York'un iflas etmesine engel olmak, olduğunu söyledi.

Okul ve sosyal hizmet sağlayıcıları, sağlık sigortası ödemeleri, şehirler ve bölgeler kesintiden etkilenecekler. Kanun koyuculardan bazılarının kesintinin yasalara aykırı olduğunu açıklaması üzerine Paterson, "Politikamız tamamen yasaların bize çizdiği sınırlar içerisindedir," dedi.


"New York'un günden güne iflasa sürüklenmesini izlemeyeceğim," diyen Paterson kesintiye uğrayan yardım fonlarının eski hallerine döndürülmesi ile ilgili herhangi bir tarih ya da bilgi vermezken, "Bazı fonlar ekonomik durumun düzelmesiyle yeniden uygulamaya konulabilir," demekle yetindi.

Albany'deki Rockfeller Enstitüsü'ne göre, New York bütçe açıklarıyla karşı karşıya olan eyaletler arasında. Devlet Bütçe Yetkilileri tarafından yayınlanan 12 Kasım tarihli bir rapor, 250 milyar dolarlık bir açıkla mücadele etmek zorunda kalan eyalet yönetimlerinin en azından 2012 yılına kadar kemer sıkma politikalarına devam etmeleri gerekeceğini yazdı.

New York'taki okullara ve yerel yönetimlere yapılan yardımlarda 15 Aralık itibariyle yüzde 10 oranında bir kesintiye gidilecek. Alınan karar, yardım fonlarında kesintiye gidilecek olan diğer birimler için ise Aralık ayının sonundan itibaren yürürlükte olacak.

Turkishny.com