Finans Network, Amerikan ekonomisinin ve 2010 beklentilerinin ele aldındığı bir panel düzenledi. JP Morgan’ın Manhattan’daki binasında gerçekleşen panelde JP Morgan’dan economist Haseeb Ahmed, Asset Control’un CEO’su Phil Lynch, S&P’nin başekonomisti David Wyss konuşmacı olarak yer aldılar.

Panelde konuşan Haseeb Ahmed, Amerika’nın cari açığıi ve bütçe açığı konularının önemli olduğunun altını çizerek doların değerinin yatırımcıların alacağı risk ile orantılı olduğunu belirtti.

Ahmed’in ardından söz alan Phil Lynch, “Amerika krizlere karşı çok hızlı şekilde hareket edebiliyor fakat aynı şeyi Avrupa için söyleyemiyoruz. Bu durumda kriz ile mücadele de Avrupa’nın en büyük olumsuzluğunu oluşturmaktadır. Amerikan doları üzerinden geliri olup Euro üzerinden harcama yapan şirketler için malesef kötü bir dönemdeyiz. Amerikan hükümeti harcamaları bu dönemde artırarak kriz ile mücadele etmeli.” şeklinde konuştu.

S&P Baş Ekonomisti David Wyss, Çin’in de  ekonomik krizden etkilendiğine dikkat çektiği konuşmasında,  “Asya ülkeleri Çin’e ihraç ediyor, bu durum diğer ülkelerin de gelişmesini sağlıyor.” dedi. Avrupa ekonomilerine de değinen Wyss konuşmasını, “emlak krizi henüz Avrupa’da kendini tam göstermedi. Bunun da nedeni piyasaların doğrulama yapmasına izin verilmeyişi. Bu nedenle Avrupa bu krizden daha yavaş bir şekilde çıkacak.” şeklinde sürdürdü.