Türkiye’nin ünlü pop yıldızı Ajda Pekkan, TurkishNY’ın 5. Yılı dolayısıyla gerçekleştireceği gece için New York'ta konser verecek. Ajda Pekkan, 18 Aralık Cuma gecesi 5. kuruluş yılını kutlayan Amerika’nın lider haber portalı turkishny.com’un  ödül töreni kapsamında sahne alarak Amerika’daki pop müzik severlerle buluşacak.

Konser, New York'taki ''Manhattan Center''ın 2500 kişilik salonu ''The Hammerstein Ballroom''da gerçekleşirken geceye katılım için şimdiden yoğun talep geliyor.

Ajda Pekkan Kimdir?

1946 yılında İstanbul'da doğan Ajda Pekkan 1962 yılında, dönemin popüler gece kulübü Çatı'da program yaparak sanat dünyasına adım atttı ve ardından, 1963 yılında SES Dergisi'nin, sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasına katılarak ve birinci olarak, profesyonel kariyerini başlattı.

Avrupai görünümü ve cüretkar tavırlarıyla kısa zamanda Yesilçam'ın gözde sanatçılarından biri olan Pekkan, yine 1963 yılında, Adanalı Tayfur ile ilk kez çıktığı kamera karşısında, 1967 yılında çevirdiği Harun Reşit'in Gözdesi'ne kadar başrollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, İzzet Günay ve Ediz Hun gibi sanatçılarla paylaştığı 47 film çevirdi ve sinema hayatını noktaladı.

Gönlündeki müzik tutkusu, her zaman sinemadan daha ağır basan Ajda Pekkan, Türk müziğinde batı tarzı pop şarkıları söyleyen ilk şarkıcılardan biri oldu. İlk başlarda italyanca, fransızca, ingilizce parçalar seslendiren sanatçı, bu parçaların türkçe versiyonlarını da söyledi.

1965 yılında sanatçının kendine ait ilk plağı Her Yerde Kar Var - 17 Yaşında piyasaya sürüldü. 1967 yılında çıkardığı İki Yabancı 45'liği ile satış rekoru kırdı. 1968 ve 1969 yıllarında, üstüste katıldığı Uluslararası Apolloniya Müzik Festivali’nde, Özleyiş ve ingilizce seslendirdiği Perhaps One Day isimli şarkılarla, Türkiye’yi temsil etti.

Başarı grafiği günden güne yükselen Ajda Pekkan, 70’li yılların başında, yurtdışı Plak şirketlerinin ilgisini çekerek, uzun süre Fransa’da çalıştı. Yurt dışında bulunduğu bu zaman sürecinde, ilk başarı, Mort Shuman ve Etien Roda Gil’in kendisi için besteledikleri Babylone Babylone çalışmasıyla taçlandı ve bir Ajda zirvesi olan, Paris’in ünlü Olympia Müzikholü’nde, Cezayir asıllı şarkıcı Enrico Macias ile verdiği seri konserler gerçekleşti. Yine aynı dönemlerde, Fransızca, almanca, yunanca, ispanyolca ve japonca seslendirdiği şarkılarla, uluslararası platformda başarısını pekiştirdi.

70’li yılların ortalarında, tam bir Ajda Pekkan fırtınası esiyordu. Herbiri birer Ajda Pekkan klasiği olan Tanrı Misafiri, Kimler Geldi Kimler Geçti, Hoşgör Sen gibi başarılı çalışmalara imza attı.

1977 yılında, Yamaha Müzik Festivali’nde, Fransa'yı fransızca bir şarkı olan A Mes Amours ile temsil ederek, En iyi yorumcu / En iyi şarkı olmak üzere, iki ödül kazandı. Bu başarının ardından, Japonya’da iki 45’lik çalışması piyasaya sürüldü.

1977 yılında, o güne kadar benzeri görülmemiş kapak dizaynı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan Süperstar albümü, halk konserleri, sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlarda başarıdan başarıya koşan sanatçı, 1979 yılında, Süperstar 2 albümüyle kariyerinin doruğuna çıktı.

1980 Eurovision Yarışması'nda, Petrol isimli parçasıyla Türkiye'yi temsil eden Ajda Pekkan, hiç haketmediği bir sonuçla karşılasınca, bir süre dinlenmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşme kararı aldı.

A.B.D. yıllarından sonra, yurda döner dönmez, çok farklı bir şölen olan “Süperstar 83 Show” ve dönemin popüler gruplarından “Beş Yıl Önce 10 Yıl Sonra” ile ortak bir albüm geldi. Bu dönemde evliliği nedeniyle ara verdigi müzik yaşantısına 1989 yılının son günlerinde çıkardığı Ajda 90 albümüyle geri döndü. Ajda 90 albümünü, Ajda 91, Ajda 93 ve Ajda 96 albümleri takip etti. 1998’de Best Of, 2000’de Best Of albümünün devamı niteliğinde 2 CD'lik Diva ve 2003’te, yaza damgasını vuran Sen İste single çalışmasıyla yine başarı grafiğini yükseltti.

1998 yılında, böylesine başarılı ve istikrarlı kariyeri olan Ajda Pekkan, Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırıldı.

2006, yılında piyasaya çıkan Ben Aslında O Gördüğün Cool Kadın Değildim albümüyle, sevenlerini yeniden mest eden Ajda Pekkan, Türk pop müziğinin en önemli kadın seslerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtlarken, 2008 yılında, Aynen Öyle albümü tam bir bomba etkisi yarattı. Sadece birkaç günde satış listelerinde 1 numaraya yükselen albüm, Ajda Pekkan'ın zirveyi taht eylediğinin en sağlam göstergesiydi. Aynen Öyle albümün uzantısında gerçekleşen konserlere kattığı görsel zenginlikle yepyeni bir sahne konsepti uygulayan ünlü sanatçı, şaşılası sahne performansıyla, tüm zamanların en iyi yorumcularından biri olduğunu en istikrarlı yüzüyle ispatladı.